Jak czytać siatki centylowe ? cz. 2 – instrukcja

Niby to takie proste. Wystarczy sprawdzić na siatce i już wiadomo czy dziecko dobrze rośnie i przybiera na wadze. Proste?
Gdybyście mieli z tym problemy, to poniżej krótka instrukcja obsługi siatki centylowej :

  1. Wybierz właściwą siatkę centylową. Więcej o tym  TUTAJ
  2. Zapisz sobie wartość masy ciała i długości ciała Twojego dziecka.Na przykład: chłopiec: 8 miesięcy, 8,2 kg, 70 cm, karmiona piersią
  3. Na siatce centylowej :

 

  • na osi poziomej (na dole) zaznacz wiek dziecka, a na osi pionowej zaznacz długość ciała (wzrost)

 

malgorzatajackowska.com

 

  • poprowadź dwie proste linie (np ołówkiem) tak, żeby się przecięły

malgorzatajackowska.com (1)

 

W naszym przypadku okazuje się, że punkt przecięcia znajduje się nieco pod środkową, zieloną linią. Teraz prowadzimy krzywą w mniej więcej tej samej odległości od zielonej linii – aż do końca do prawej strony (jasny zielony kolor):
siatka 3

Wiemy teraz, że chłopiec znajduje się nieznacznie poniżej 50 centyla, jeżeli chodzi o wzrost.

Podobnie sprawdzimy siatkę dla masy ciała:
siatka mc 1

Jeżeli chodzi o masę ciała, chłopiec znajduje się nieco powyżej 15 centyla.

CO WYNIKA z tych informacji? Co to znaczy, że dziecko znajduje się np na 15 centylu masy ciała?

Na pewno nie to, że jest za chude i trzeba je utuczyć. Oznacza to, że biorąc pod uwagę ogół populacji dzieci (na podstawie której powstała siatka) w jego wieku, 15 % dzieci jest od niego lżejszych a 85% cięższych.

Z pojedynczego pomiaru tak naprawdę niewiele wynika. A już na pewno nie ma sensu sprawdzać tylko masy ciała, bez odniesienia jej do wzrostu (i odwrotnie). Pamiętajcie o tym.

Jeżeli zdarzy się, że dziecko gwałtownie „spada” z centyli lub nagle wyskakuje do góry lub znajduje się „poza siatką” tzn poniżej 3 lub powyżej 97 centyla, to prawdopodobnie lekarz pediatra zleci dodatkowe badania i przyjrzy się dziecku uważniej. Mimo wszystko warto wiedzieć, że poniżej 3 centyla i powyżej 97 znajduje się nadal 3% zupełnie zdrowych dzieci.

Powtarzając za Carlosem Gonzalesem „Jak pediatra odróżni te 3% zdrowych dzieci, które znajdują się poniżej kreski, od dzieci, które mają niedowagę z powodu jakiejś choroby? Od tego właśnie są studia!” 😉

Patrząc na siatki centylowe warto pamiętać o tym, że dają one orientacyjną informację. Pozwalają na śledzenie procesu wzrastania dziecka. Nie są wzorcem po którym liniowo co do milimetra dziecko MUSI się wspinać. Normą mogą być odchylenia o całe pasmo a nawet dwa. Oprócz siatki trzeba patrzeć też np. na to, czy maluch nie zwiększył swojej aktywności (np nauczył się raczkować i teraz sprawdza wszystkie zakamarki w domu), czy nie ma jakiejś infekcji, rosnących zębów itd. Trzeba też patrzeć na całą historię dziecka, nie tylko na pomiar z jednego danego dnia.

Przeczytaj też

4 komentarze

  1. Jak mierzy się wzrost niemowlaka żeby nanieść go potem na siatkę?
    W sensie – po fałdkach (tzn. centymetrem „na raty” – od zgięcia do zgięcia) czy po prostu na „wyciągniętym”/wyprostowanym ciałku (tak mierzy pediatra w trakcie wizyty kontrolnej ale wg tej metody mój syn potrafił się skurczyć pomiędzy wizytami)? Przy tych dwóch sposobach mierzenia, potrafią być różnice nawet kilku centymetrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *