fbpx

Nowy Rok czyli czas na podsumowanie i plany

Od kilku lat regularnie robię podsumowanie roku na swoje własne potrzeby i planuję cele na kolejny rok. Nigdy nie pisałam o tym na blogu, ale w tym roku wydarzyło się tak dużo nowych i ważnych dla mnie rzeczy, że postanowiłam się z Wami tym podzielić. Praca, blog, fundacja, doktorat, dom. Co wydarzyło się w 2018 roku, co się nie wydarzyło i co zaplanowałam na 2019? Zobaczcie.

Zacznę od tego, z czego jestem dumna najbardziej:

  1. Konferencja Żywienie Niemowląt i Małych Dzieci w Praktyce

Biorę udział w konferencjach naukowych i naukowo-szkoleniowych od kilku dobrych lat. Bardzo je lubię, bo to świetna okazja do aktualizowania wiedzy, nawiązywania kontaktów, spotkania znajomych „z internetów” dietetyków i innych specjalistów ale też okazja do tego żeby być na bieżąco z „nowinkami” na rynku np. suplementów czy produktów spożywczych.

Z racji studiów doktoranckich biorę udział w konferencjach naukowych o różnym prestiżu (dla studentów, doktorantów - mniej podniosłe, ale też bardzo oficjalnych konferencjach np. jubileuszowych wydarzeniach uczelni wyższych). Zarówno jako uczestnik bierny (siedzę, słucham, notuję, czasem rysuję na marginesie albo sprawdzam co tam na fejsie i insta w zależności od tematyki i temperamentu wykładowcy..), jak i czynny - wygłaszam krótką prelekcję albo prezentację w formie plakatu.
A z racji mojej pracy i specjalizacji jestem też zapraszana jako gość na konferencje i wydarzenia (np. spotkanie Koła Naukowego jak tutaj) i wtedy wygłaszam dłuższy wykład - zwykle poświęcony tematyce żywienia dzieci lub matek (ofkors).

No i w zeszłym roku przy okazji jednej z naszych wieczornych rozmów zapytał mnie o to mój Mężczyzna : „A dlaczego Ty nie zrobisz swojej konferencji? Znasz się na tym żywieniu dzieci, ludzie Cię słuchają, powinnaś zrobić. Przecież ja Ci mogę pomóc”. No i chociaż kwestie logistyczne i moja pewność siebie wydały mi się jakąś przeszkodą rozmiarów ogromnych to ostatecznie zdecydowałam, że  zorganizuję swoją konferencję! Chciałam żeby to było wydarzenie dla profesjonalistów, studentów i pasjonatów, bez marketingu specjalnej żywności dla niemowląt i małych dzieci, butelek i smoczków (na większości konferencji poświęconych tematyce żywienia dzieci są to główni partnerzy..).

Pracy było mnóstwo - strona www, prelegentki, miejsce, zapisy, sprzedaż biletów, księgowanie, mailing, materiały, partnerzy i patronaty, rada naukowa, catering, certyfikaty, dyplomy, nagrody, podróże, torby, długopisy, naklejki, wolontariuszki itd. itd. Przez trzy miesiące odkąd uruchomiłam zapisy miałam problem z zasypianiem, bo ciągle kotłowało mi się w głowie „a co jeśli przyjdzie NIKT?”, „a co jeśli będę musiała dołożyć do tego wydarzenia z własnej kieszeni?”, „a co jeśli się nie spodoba?” .

Ale wiecie co? Udało się! W I Konferencji Żywienie Niemowląt i Małych Dzieci w Praktyce wzięło udział 100 osób - dietetyków, lekarzy, położnych, studentów, osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w przedszkolach i pasjonatów. Wykłady i organizacja zebrały bardzo dobre opinie (zrobiłam ankietę ewaluacyjną) a termin drugiej edycji planuję ogłosić do końca stycznia.

Tym razem Konferencja odbędzie się w Warszawie.

Więcej o konferencji tutaj: www.konferencja.malgorzatajackowska.com a zdjęcia z wydarzenia znajdziecie wpisując #konferencjamjackowska na Instaramie lub facebooku

  1. Standardy Opieki Okołoporodowej - co może zmienić mała „Fundacja od cycków”

Rok 2018 zaczął się dla mnie i naszej Fundacji od intensywnej pracy w ramach zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia. Zadaniem było stworzenie rekomendacji dotyczących zmian w tzw. Standardach Opieki Okołoporodowej (SOO) - rozporządzeniu, które reguluje kwestie związane z opieką nad kobietą w ciąży, w czasie porodu i po porodzie (również po powrocie do domu) oraz w trakcie opieki nad noworodkiem. Miałam zaszczyt być członkinią tego zespołu jako prezeska Fundacji Promocji Karmienia Piersią i znaleźć się w gronie krajowych konsultantów, specjalistów ds. ginekologii i położnictwa, pielęgniarstwa, neonatologii i zdrowia publicznego oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Moim zadaniem było powiedzieć głośno i wyraźnie o tym jak wiele jest problemów w opiece laktacyjnej w naszej opiece zdrowotnej. Do tej pory w standardach opieki okołoporodowej niewiele było uwagi poświęconej temu tematowi. I? Udało się!

W zapisach nowego SOO jest mowa m.in. o unikaniu niepotrzebnego dokarmiania noworodków mlekiem modyfikowanym, o konieczności wsparcia matki w podjęciu karmienia piersią, o nieprzerwanym kontakcie skóra do skóry mamy i dziecka bezpośrednio po narodzinach i o ograniczeniu marketingu dotyczącego mleka modyfikowanego w szpitalach i innych placówkach opieki medycznej. Wszystko po to, żeby zwiększyć szanse na to, że karmienie piersią pójdzie zgodnie z planem, że specjaliści zajmujący się matką i noworodkiem będą mieć aktualną wiedzę i będą pracować tak, żeby karmienie piersią wspierać a nie je utrudniać (lub ignorować temat karmienia dziecka). Nowe standardy opieki okołoporodowej zaczęły obowiązywać  1 stycznia 2019 roku.

Całość rozporządzenia znajdziecie TUTAJ 

Co jeszcze w 2018 r.?

Praca

Tak jak we wcześniejszych latach, regularnie prowadziłam warsztaty, szkolenia i indywidualne konsultacje dietetyczne. To był kolejny rok zwiedzania Polski z warsztatami, szkoleniami i wykładami - Łódź, Gdańsk, Wrocław, Lublin, Rzeszów, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Gdynia, Kielce, Poznań. W Warszawie indywidualne konsultacje prowadziłam w FemiClinic, Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji i Bliskim Miejscu a warsztaty w Samym Centrum Wszechświata, kawiarni Karrot i przychodni Goldenmed.

W lutym miałam ogromną frajdę konsultując polskie tłumaczenie książki „Mały Smakosz” wydanej przez wydawnictwo Agora.  Frajdę, bo to naprawdę świetna książka - jeśli jeszcze jej nie macie a szukacie kompendium wiedzy o żywieniu małych dzieci to polecam! A razem z Damianem Parolem stworzyliśmy rozdział do książki wydawnictwa PZWL „Medycyna Stylu Życia” pod redakcją dr Artura Mamcarza i dr Daniela Śliża. I jeszcze! Do pracy nad swoim ebookiem z przepisami wspierającymi odporność zaprosiły mnie dziewczyny z AlaantkoweBLW - ebook znajdziecie TU.

Stworzyłam i przeprowadziłam szkolenie dla dietetyków w ramach platformy szkoleniowej Kcalmar.pro a razem z Fundacją Promocji Karmienia Piersią zorganizowałyśmy kolejną edycję konferencji PROLAKTYNA, szkolenie dla profesjonalistów o laktacji, żywieniu matek karmiących piersią i niemowląt, wydałyśmy cztery numery Kwartalnika Laktacyjnego, a przed samym końcem roku dostałam jeszcze zaproszenie do projektu Agnieszki Kaczorowskiej-Peli o którym dowiecie się więcej wkrótce w jej social mediach - zobaczcie.

Blog

No dobra, tutaj trochę mniej widać mojej aktywności, ale we wrześniu (mniej więcej w okolicach mojej konferencji) trafiłam na wyzwanie i grupę Agi Zapory zwanej Planerką. I to (oraz bardzo dobre wrażenia po mojej Konferencji) mi dało dużego kopa żeby zabrać się za długo odkładane projekty.  Więc wzięłam się za:

  • Kolejny cykl nagrań live które pojawiają się na facebooku i Instagramie a potem wrzucam je na YouTube, bo..
  • ..uruchomiłam kanał na YouTube (okazało się to być takie proste a tak długo się przed tym wzbraniałam 😉 Teraz mój starszy Syn regularnie sprawdza ilu mam subskrybentów, możecie go zaskoczyć lajkując na potęgę 😛 )
  • Od kilku miesięcy na facebooku działa grupa wsparcia dla rodziców na której jestem niemal codziennie, pojawiają się też na niej dodatkowe nagrania live (do obejrzenia tylko na grupie) - jeśli chcecie dołączyć do grupy, zajrzyjcie tutaj
  • Uruchomiłam Newsletter - co jakiś czas wysyłam Wam wieści o tym co u mnie i co nowego mam dla Was

 


Please wait...

Dziękuję za zapisanie się do newslettera! Proszę odbierz teraz email ode mnie i potwierdź zapis!
Cieszę się, że będziemy w kontakcie!


 

Na blogu miałam przyjemność współpracować z kilkoma markami: Olini, Meltiki i Qumamo. Rozmawiałam z Martą Waszczuk w ramach serii jej podcastów „Mamy Wracamy”. Wywiadu na temat diet roślinnych u dzieci udzieliła mi Iwona Kibil - dietetyczka specjalizująca się w dietach wege a przedświąteczny tekst o grzybach powstał dzięki gościnnemu wpisowi Marty Kostki.

Prywatnie ..

Rzadko o tym mówię w Internecie, nie pokazuję moich dzieci ani wystroju wnętrz mojego mieszkania i nie opowiadam za dużo o moim związku, bo zależy mi na tym żeby być przede wszystkim źródłem wiedzy i wsparcia a nie blogiem lifestylowym. Ale przy okazji podsumowania roku wyjątkowo chcę się tym z Wami trochę podzielić.

Mija już drugi rok od dużych zmian w moim życiu prywatnym i mogę Wam powiedzieć, że nie ma nic lepszego niż życie w zgodzie ze sobą, znajdowanie czasu zarówno na pracę (którą się lubi), dla dzieci i dla partnera i dla siebie samej. To nie oznacza oczywiście, że moje życie to tylko cud miód i czekoladki, ale bardzo jestem wdzięczna za to, że nareszcie mam obok kogoś, z kim czuję się bezpiecznie i nawet w gorszych okresach mogę liczyć na jego wsparcie. Nie wiem jak bez tego funkcjonowałam przez ostatnie kilkanaście lat.

2018 to był też dla mnie rok szukania balansu między pracą a rodziną - udało mi się spędzić wiele weekendów z dala od pracy a nawet z dala od miasta, dzięki czemu chyba pierwszy raz w życiu opaliłam nogi 😛 . Pierwszy raz odkąd jestem mamą (10 lat!) byłam na wakacjach bez dzieci, na babskim wyjeździe z moją kochaną przyjaciółką, matką trójki, z którą znamy się od (OMG!) dwudziestu lat. I last but not least: zaczęłam jeździć samochodem, co jest tym bardziej stresujące, że prawo jazdy mam od 15 lat, egzamin zdałam w klasie maturalnej, ale potem jakoś..nie było okazji ani samochodu 😉

Co się nie udało?

Miałam w planach uruchomienie kursu online, i to się nie udało. Zabrakło mi czasu i organizacji, ale ten projekt staje się dla mnie priorytetem na 2019 rok.  Nie napisałam książki - ale na to też mam plan 😉

Nie odbyło się kilka moich zaplanowanych warsztatów, na początku roku bo rozłożyła mnie paskudna grypa, a później w ciągu roku kilka wydarzeń zostało odwołanych przez organizatorów z różnych względów.

Ale to nic, weryfikuję plany, podsumowuję rok, wyciągam wnioski i idę dalej.

Co nowego w 2019 ?

Ograniczyłam konsultacje indywidualne. Bardzo je lubię i czuję, że są potrzebne ale chciałabym tworzyć więcej treści, które będą docierać do szerszej grupy odbiorców. Które pomogą Wam w dobrym odżywianiu niezależnie od tego gdzie mieszkacie, którymi będziecie mogli się dzielić i przesyłać je dalej. Nie dam rady robić wszystkiego na raz. Dlatego w 2019 roku skupiam się na blogu, treściach i materiałach online.
Na konsultacje indywidualne nadal możecie zapisać się w wersji zdalnej lub w Warszawie na Ochocie w FemiClinic - tutaj więcej info.

Mam już w kalendarzu kilka wydarzeń - Konferencja Fundacji Insulinooporność, wydarzenie organizowane przez Agatę Hafija.pl, Konferencja Psychologia a Dietetyka w Łodzi, planuję kolejną edycję mojej konferencji. Ale zaplanowałam też dni wolne od pracy i będę się ich trzymać.

Jestem w trakcie pracy nad sklepem w którym będziecie mogli kupić jadłospisy dla dzieci  (już wkrótce), dla mam (około wiosny) i kursy online (dam znać kiedy !). Jeśli chcecie zapisać się na listę mailingową i dostać informację o tym kiedy ruszy sklep - zapraszam do zapisu TUTAJ.

No i to koniec mojego podsumowania roku 2018.
Czytam ten wpis po raz któryś z kolei przed opublikowaniem go  i widzę, że najlepiej sprawdza mi się cały czas działanie w duchu "Bój się i rób" (nie wiem kto pierwszy to powiedział) oraz "Do one thing everyday that scares you" (to powiedziała Eleanort Roosevelt) i z tymi myślami przewodnimi wchodzę w 2019 rok.
Dziękuję, że jesteście ze mną, a jeśli chcecie być ze mną w kontakcie jeszcze częściej zapraszam do klikania w linki:

Facebook i grupa na facebooku

Instagram

YouTube

Newsletter

Kalendarz wydarzeń i konsultacji i zapisy na konsultacje

Pozdrawiam Was bardzo ciepło!
Gosia Jackowska

 

Udostępnij artykuł!

Komentarze pod artykułem

  1. Chciałabym sobie zrobić takie podsumowanie, czy może rachunek sumienia za rok 2019 i za rok zrobić podsumowanie sukcesów. Od nowego roku biorę się za siebie i żeby nie było to tylko czcze gadanie to już teraz zamówiłam(i opłaciłam) sobie dietę pudełkową Optimal Fit. Do tego w niedalekim czasie chcę porzucić w ogóle słodkie napoje, zadbać o zęby i może dorzucić codzienne ćwiczenia do rutyny. 17 grudnia zaczynam urlop, będę mieć czas na głębsze przemyślenia, nie jestem raczej osobą spontaniczną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Do góry
[views]
magnifiercross