Nowy Rok czyli czas na podsumowanie i plany

Od kilku lat regularnie robię podsumowanie roku na swoje własne potrzeby i planuję cele na kolejny rok. Nigdy nie pisałam o tym na blogu, ale w tym roku wydarzyło się tak dużo nowych i ważnych dla mnie rzeczy, że postanowiłam się z Wami tym podzielić. Praca, blog, fundacja, doktorat, dom. Co wydarzyło się w 2018 roku, co się nie wydarzyło i co zaplanowałam na 2019? Zobaczcie.

Zacznę od tego, z czego jestem dumna najbardziej:

  1. Konferencja Żywienie Niemowląt i Małych Dzieci w Praktyce

Biorę udział w konferencjach naukowych i naukowo-szkoleniowych od kilku dobrych lat. Bardzo je lubię, bo to świetna okazja do aktualizowania wiedzy, nawiązywania kontaktów, spotkania znajomych „z internetów” dietetyków i innych specjalistów ale też okazja do tego żeby być na bieżąco z „nowinkami” na rynku np. suplementów czy produktów spożywczych.

Z racji studiów doktoranckich biorę udział w konferencjach naukowych o różnym prestiżu (dla studentów, doktorantów – mniej podniosłe, ale też bardzo oficjalnych konferencjach np. jubileuszowych wydarzeniach uczelni wyższych). Zarówno jako uczestnik bierny (siedzę, słucham, notuję, czasem rysuję na marginesie albo sprawdzam co tam na fejsie i insta w zależności od tematyki i temperamentu wykładowcy..), jak i czynny – wygłaszam krótką prelekcję albo prezentację w formie plakatu.
A z racji mojej pracy i specjalizacji jestem też zapraszana jako gość na konferencje i wydarzenia (np. spotkanie Koła Naukowego jak tutaj) i wtedy wygłaszam dłuższy wykład – zwykle poświęcony tematyce żywienia dzieci lub matek (ofkors).

No i w zeszłym roku przy okazji jednej z naszych wieczornych rozmów zapytał mnie o to mój Mężczyzna : „A dlaczego Ty nie zrobisz swojej konferencji? Znasz się na tym żywieniu dzieci, ludzie Cię słuchają, powinnaś zrobić. Przecież ja Ci mogę pomóc”. No i chociaż kwestie logistyczne i moja pewność siebie wydały mi się jakąś przeszkodą rozmiarów ogromnych to ostatecznie zdecydowałam, że  zorganizuję swoją konferencję! Chciałam żeby to było wydarzenie dla profesjonalistów, studentów i pasjonatów, bez marketingu specjalnej żywności dla niemowląt i małych dzieci, butelek i smoczków (na większości konferencji poświęconych tematyce żywienia dzieci są to główni partnerzy..).

Pracy było mnóstwo – strona www, prelegentki, miejsce, zapisy, sprzedaż biletów, księgowanie, mailing, materiały, partnerzy i patronaty, rada naukowa, catering, certyfikaty, dyplomy, nagrody, podróże, torby, długopisy, naklejki, wolontariuszki itd. itd. Przez trzy miesiące odkąd uruchomiłam zapisy miałam problem z zasypianiem, bo ciągle kotłowało mi się w głowie „a co jeśli przyjdzie NIKT?”, „a co jeśli będę musiała dołożyć do tego wydarzenia z własnej kieszeni?”, „a co jeśli się nie spodoba?” .

Ale wiecie co? Udało się! W I Konferencji Żywienie Niemowląt i Małych Dzieci w Praktyce wzięło udział 100 osób – dietetyków, lekarzy, położnych, studentów, osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w przedszkolach i pasjonatów. Wykłady i organizacja zebrały bardzo dobre opinie (zrobiłam ankietę ewaluacyjną) a termin drugiej edycji planuję ogłosić do końca stycznia.

Tym razem Konferencja odbędzie się w Warszawie.

Więcej o konferencji tutaj: www.konferencja.malgorzatajackowska.com a zdjęcia z wydarzenia znajdziecie wpisując #konferencjamjackowska na Instaramie lub facebooku

  1. Standardy Opieki Okołoporodowej – co może zmienić mała „Fundacja od cycków”

Rok 2018 zaczął się dla mnie i naszej Fundacji od intensywnej pracy w ramach zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia. Zadaniem było stworzenie rekomendacji dotyczących zmian w tzw. Standardach Opieki Okołoporodowej (SOO) – rozporządzeniu, które reguluje kwestie związane z opieką nad kobietą w ciąży, w czasie porodu i po porodzie (również po powrocie do domu) oraz w trakcie opieki nad noworodkiem. Miałam zaszczyt być członkinią tego zespołu jako prezeska Fundacji Promocji Karmienia Piersią i znaleźć się w gronie krajowych konsultantów, specjalistów ds. ginekologii i położnictwa, pielęgniarstwa, neonatologii i zdrowia publicznego oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Moim zadaniem było powiedzieć głośno i wyraźnie o tym jak wiele jest problemów w opiece laktacyjnej w naszej opiece zdrowotnej. Do tej pory w standardach opieki okołoporodowej niewiele było uwagi poświęconej temu tematowi. I? Udało się!

W zapisach nowego SOO jest mowa m.in. o unikaniu niepotrzebnego dokarmiania noworodków mlekiem modyfikowanym, o konieczności wsparcia matki w podjęciu karmienia piersią, o nieprzerwanym kontakcie skóra do skóry mamy i dziecka bezpośrednio po narodzinach i o ograniczeniu marketingu dotyczącego mleka modyfikowanego w szpitalach i innych placówkach opieki medycznej. Wszystko po to, żeby zwiększyć szanse na to, że karmienie piersią pójdzie zgodnie z planem, że specjaliści zajmujący się matką i noworodkiem będą mieć aktualną wiedzę i będą pracować tak, żeby karmienie piersią wspierać a nie je utrudniać (lub ignorować temat karmienia dziecka). Nowe standardy opieki okołoporodowej zaczęły obowiązywać  1 stycznia 2019 roku.

Całość rozporządzenia znajdziecie TUTAJ 

Co jeszcze w 2018 r.?

Praca

Tak jak we wcześniejszych latach, regularnie prowadziłam warsztaty, szkolenia i indywidualne konsultacje dietetyczne. To był kolejny rok zwiedzania Polski z warsztatami, szkoleniami i wykładami – Łódź, Gdańsk, Wrocław, Lublin, Rzeszów, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Gdynia, Kielce, Poznań. W Warszawie indywidualne konsultacje prowadziłam w FemiClinic, Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji i Bliskim Miejscu a warsztaty w Samym Centrum Wszechświata, kawiarni Karrot i przychodni Goldenmed.

W lutym miałam ogromną frajdę konsultując polskie tłumaczenie książki „Mały Smakosz” wydanej przez wydawnictwo Agora.  Frajdę, bo to naprawdę świetna książka – jeśli jeszcze jej nie macie a szukacie kompendium wiedzy o żywieniu małych dzieci to polecam! A razem z Damianem Parolem stworzyliśmy rozdział do książki wydawnictwa PZWL „Medycyna Stylu Życia” pod redakcją dr Artura Mamcarza i dr Daniela Śliża. I jeszcze! Do pracy nad swoim ebookiem z przepisami wspierającymi odporność zaprosiły mnie dziewczyny z AlaantkoweBLW – ebook znajdziecie TU.

Stworzyłam i przeprowadziłam szkolenie dla dietetyków w ramach platformy szkoleniowej Kcalmar.pro a razem z Fundacją Promocji Karmienia Piersią zorganizowałyśmy kolejną edycję konferencji PROLAKTYNA, szkolenie dla profesjonalistów o laktacji, żywieniu matek karmiących piersią i niemowląt, wydałyśmy cztery numery Kwartalnika Laktacyjnego, a przed samym końcem roku dostałam jeszcze zaproszenie do projektu Agnieszki Kaczorowskiej-Peli o którym dowiecie się więcej wkrótce w jej social mediach – zobaczcie.

Blog

No dobra, tutaj trochę mniej widać mojej aktywności, ale we wrześniu (mniej więcej w okolicach mojej konferencji) trafiłam na wyzwanie i grupę Agi Zapory zwanej Planerką. I to (oraz bardzo dobre wrażenia po mojej Konferencji) mi dało dużego kopa żeby zabrać się za długo odkładane projekty.  Więc wzięłam się za:

  • Kolejny cykl nagrań live które pojawiają się na facebooku i Instagramie a potem wrzucam je na YouTube, bo..
  • ..uruchomiłam kanał na YouTube (okazało się to być takie proste a tak długo się przed tym wzbraniałam 😉 Teraz mój starszy Syn regularnie sprawdza ilu mam subskrybentów, możecie go zaskoczyć lajkując na potęgę 😛 )
  • Od kilku miesięcy na facebooku działa grupa wsparcia dla rodziców na której jestem niemal codziennie, pojawiają się też na niej dodatkowe nagrania live (do obejrzenia tylko na grupie) – jeśli chcecie dołączyć do grupy, zajrzyjcie tutaj
  • Uruchomiłam Newsletter – co jakiś czas wysyłam Wam wieści o tym co u mnie i co nowego mam dla Was

 


Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się na Newsletter - będziesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu, nagraniach, produktach i promocjach w moim sklepie.  Mam też dla Ciebie prezent powitalny - pakiet materiałów i ściągawek w wersji PDF o żywieniu dzieci i mam!

Please wait...

Dziękuję za zapisanie się do newslettera! Proszę odbierz teraz email ode mnie i potwierdź zapis!
Cieszę się, że będziemy w kontakcie!


 

Na blogu miałam przyjemność współpracować z kilkoma markami: Olini, Meltiki i Qumamo. Rozmawiałam z Martą Waszczuk w ramach serii jej podcastów „Mamy Wracamy”. Wywiadu na temat diet roślinnych u dzieci udzieliła mi Iwona Kibil – dietetyczka specjalizująca się w dietach wege a przedświąteczny tekst o grzybach powstał dzięki gościnnemu wpisowi Marty Kostki.

Prywatnie ..

Rzadko o tym mówię w Internecie, nie pokazuję moich dzieci ani wystroju wnętrz mojego mieszkania i nie opowiadam za dużo o moim związku, bo zależy mi na tym żeby być przede wszystkim źródłem wiedzy i wsparcia a nie blogiem lifestylowym. Ale przy okazji podsumowania roku wyjątkowo chcę się tym z Wami trochę podzielić.

Mija już drugi rok od dużych zmian w moim życiu prywatnym i mogę Wam powiedzieć, że nie ma nic lepszego niż życie w zgodzie ze sobą, znajdowanie czasu zarówno na pracę (którą się lubi), dla dzieci i dla partnera i dla siebie samej. To nie oznacza oczywiście, że moje życie to tylko cud miód i czekoladki, ale bardzo jestem wdzięczna za to, że nareszcie mam obok kogoś, z kim czuję się bezpiecznie i nawet w gorszych okresach mogę liczyć na jego wsparcie. Nie wiem jak bez tego funkcjonowałam przez ostatnie kilkanaście lat.

2018 to był też dla mnie rok szukania balansu między pracą a rodziną – udało mi się spędzić wiele weekendów z dala od pracy a nawet z dala od miasta, dzięki czemu chyba pierwszy raz w życiu opaliłam nogi 😛 . Pierwszy raz odkąd jestem mamą (10 lat!) byłam na wakacjach bez dzieci, na babskim wyjeździe z moją kochaną przyjaciółką, matką trójki, z którą znamy się od (OMG!) dwudziestu lat. I last but not least: zaczęłam jeździć samochodem, co jest tym bardziej stresujące, że prawo jazdy mam od 15 lat, egzamin zdałam w klasie maturalnej, ale potem jakoś..nie było okazji ani samochodu 😉

Co się nie udało?

Miałam w planach uruchomienie kursu online, i to się nie udało. Zabrakło mi czasu i organizacji, ale ten projekt staje się dla mnie priorytetem na 2019 rok.  Nie napisałam książki – ale na to też mam plan 😉

Nie odbyło się kilka moich zaplanowanych warsztatów, na początku roku bo rozłożyła mnie paskudna grypa, a później w ciągu roku kilka wydarzeń zostało odwołanych przez organizatorów z różnych względów.

Ale to nic, weryfikuję plany, podsumowuję rok, wyciągam wnioski i idę dalej.

Co nowego w 2019 ?

Ograniczyłam konsultacje indywidualne. Bardzo je lubię i czuję, że są potrzebne ale chciałabym tworzyć więcej treści, które będą docierać do szerszej grupy odbiorców. Które pomogą Wam w dobrym odżywianiu niezależnie od tego gdzie mieszkacie, którymi będziecie mogli się dzielić i przesyłać je dalej. Nie dam rady robić wszystkiego na raz. Dlatego w 2019 roku skupiam się na blogu, treściach i materiałach online.
Na konsultacje indywidualne nadal możecie zapisać się w wersji zdalnej lub w Warszawie na Ochocie w FemiClinic – tutaj więcej info.

Mam już w kalendarzu kilka wydarzeń – Konferencja Fundacji Insulinooporność, wydarzenie organizowane przez Agatę Hafija.pl, Konferencja Psychologia a Dietetyka w Łodzi, planuję kolejną edycję mojej konferencji. Ale zaplanowałam też dni wolne od pracy i będę się ich trzymać.

Jestem w trakcie pracy nad sklepem w którym będziecie mogli kupić jadłospisy dla dzieci  (już wkrótce), dla mam (około wiosny) i kursy online (dam znać kiedy !). Jeśli chcecie zapisać się na listę mailingową i dostać informację o tym kiedy ruszy sklep – zapraszam do zapisu TUTAJ.

No i to koniec mojego podsumowania roku 2018.
Czytam ten wpis po raz któryś z kolei przed opublikowaniem go  i widzę, że najlepiej sprawdza mi się cały czas działanie w duchu „Bój się i rób” (nie wiem kto pierwszy to powiedział) oraz „Do one thing everyday that scares you” (to powiedziała Eleanort Roosevelt) i z tymi myślami przewodnimi wchodzę w 2019 rok.
Dziękuję, że jesteście ze mną, a jeśli chcecie być ze mną w kontakcie jeszcze częściej zapraszam do klikania w linki:

Facebook i grupa na facebooku

Instagram

YouTube

Newsletter

Kalendarz wydarzeń i konsultacji i zapisy na konsultacje

Pozdrawiam Was bardzo ciepło!
Gosia Jackowska

 

Przeczytaj też

3 komentarze

  1. Chciałabym sobie zrobić takie podsumowanie, czy może rachunek sumienia za rok 2019 i za rok zrobić podsumowanie sukcesów. Od nowego roku biorę się za siebie i żeby nie było to tylko czcze gadanie to już teraz zamówiłam(i opłaciłam) sobie dietę pudełkową Optimal Fit. Do tego w niedalekim czasie chcę porzucić w ogóle słodkie napoje, zadbać o zęby i może dorzucić codzienne ćwiczenia do rutyny. 17 grudnia zaczynam urlop, będę mieć czas na głębsze przemyślenia, nie jestem raczej osobą spontaniczną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *