fbpx

Alaantkowe BLW – książka kucharska (recenzja)

Jeżeli słyszeliście o metodzie BLW i szukaliście przepisów na posiłki, które można podać dziecku to prawdopodobnie trafiliście już na blog Ala’antkowe BLW.

Jeżeli nie, to zajrzyjcie koniecznie 🙂

Alaantkowe BLW to nie tylko Blog Asi (mamy Ali) i Ani (Mamy Antka).

To miejsce, w którym znajdziecie sporo informacji na temat BLW i naprawdę duży wybór przepisów kulinarnych, z których bardzo wiele można stosować już od początku rozszerzania diety. Na dodatek są to przepisy na dania, których nie trzeba przygotowywać SPECJALNIE dla dziecka. Tylko takie, które można zjeść całą rodziną.

Przyznam, że kiedy pierwszy raz usłyszałam o pomyśle bloga z przepisami BLW to miałam mieszane uczucia. Wydawało mi się, że to niepotrzebne żeby gotować specjalnie do BLW. Od początku założyłam, że chodzi o włączenie dziecka do posiłków rodziny. Ale z czasem (i poznaniem alaantkowych dziewczyn) zobaczyłam, że ich praca jest potrzebna. Bo wielu rodziców po prostu potrzebuje podpowiedzi i gotowych przepisów. Niewiele z nas ma czas i chęć na eksperymenty w kuchni a szczególnie z niemowlakiem pod pachą.

Na dodatek często sposób odżywiania z czasu “przed dzieckiem” pozostawia sporo do życzenia. i po prostu wymaga modyfikacji jeżeli mamy się podzielić posiłkami z niemowlęciem.

IMG_1826 (1)

Dla mnie jedną z najfajniejszych rzeczy w żywieniu dziecka według zasad baby-led weaning  jest właśnie duży nacisk na wspólne siadanie do stołu. Nawet jeżeli jest to posiłek dla tylko dwóch osób np. mamy i dziecka. Wiadomo, że rodzinne posiłki sprzyjają kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i zmniejszają ryzyko nadwagi w późniejszym życiu.

Drugą zaletą, którą ja bardzo lubię jest możliwość gotowania jednego dania z ewentualnie niewielkimi modyfikacjami, dzięki temu niemowlę poznaje domową kuchnię a rodzice nie muszą spędzać zbyt wiele czasu na szykowaniu oddzielnego posiłku dla malucha (który potem widząc, że dostało coś innego niż reszta odmawia próbowania jedzenia i życzy sobie kawałka z talerza rodziców).

Ale wróćmy do książki

Ania i Asia napisały książkę kucharską z przepisami inspirowanymi BLW. Są to przepisy dla całej rodziny, którymi można podzielić się z dzieckiem już od etapu początków rozszerzania diety. Wydanie tej książki to była oczywiście kwestia czasu, bo popularność bloga jest ogromna!

Co znajdziecie w środku?
Na początek trochę informacji o BLW i podpowiedzi technicznych na temat składników i gotowania. A dalej 150 przepisów na dania dla małych i dużych. Proste, zdrowe, wszystkie bez dodatku cukru i soli. Dodatkowe oznaczenia informują, które z przepisów mogą być stosowane w przypadku diet eliminacyjnych.

Książka podzielona jest na rozdziały. Znajdziecie tam przepisy na pierwsze posiłki (typu kasza+warzywa/owoce), śniadania, obiady, przekąski na wyjście z domu, dania odświętne i całkiem podstawowe oraz spory wybór słodyczy niesłodzonych cukrem.

Nie jestem fanką kulek i kostek z kaszy jako propozycji na pierwsze posiłki niemowlęcia i wydaje mi się, że maluch może spokojnie dostać po prostu ugotowaną kaszę, warzywa i kawałek pieczonego mięsa czy ryby. Ale jeżeli szukacie podpowiedzi jak urozmaicić te proste składniki
i jak je komponować to znajdziecie je w pierwszym rozdziale.

Ja uwielbiam gotować i robię to od zawsze, więc część dań jest dla mnie dość oczywistych. Chociaż znalazłam kilka przepisów, z których będę korzystać, np na śniadania czy posiłki na wyjście. Ale jestem przekonana, że jeżeli nie macie dużej wprawy kulinarnej to z Ala’antkową książką kucharską Wasz kuchenny repertuar będzie się zwiększał z dnia na dzień.

Jeszcze jedna fajna rzecz! Sporo jest w książce przepisów z wykorzystaniem mało popularnych a bardzo zdrowych składników np: mleka kokosowego, kaszy jaglanej, suszonych owoców, amarantus itp.

Polecam przepisy dziewczyn już od pewnego czasu w czasie swoich warsztatów a teraz będę mogła polecać też książkę 😉

alaantkowe

Joanna Anger, Anna Piszczek
“alaantkowe BLW od niemowlaka do starszaka, domowa książka kucharska”
Wydawnictwo Mamania, 2015

Udostępnij artykuł!

Brak komentarzy pod tym artykułem. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry
[views]
magnifiercross