fbpx

KUPA PO PACHY, czyli jak wygląda kupa dziecka i dlaczego?

Czy to normalne, że niemowlak robi kilka kup dziennie? Jak się zmienia częstość, kolor i konsystencja kupy, kiedy wprowadzamy pokarmy do diety dziecka? Skąd się bierze kupa po pachy i jak dieta dziecka może na to wpływać?

Dlaczego artykuł o kupie? Cóż, może to mało apetyczny temat, ale przecież bardzo codzienny! Na dodatek niewątpliwie związany z tym, co dziecko je i jak wygląda rozszerzanie diety. Zapraszam Cię na przegląd ważnych informacji o kupie niemowląt i małych dzieci. Artykuł powstał we współpracy z marką Pampers Polska, a więc będzie o tym, skąd się bierze kupa po pachy i jak sobie z nią poradzić (dietetycznie i pieluchowo).

Ale jak zwykle na moim blogu napisałam go na podstawie literatury naukowej, a wszystkie informacje przygotowałam tak, żeby były praktyczne dla czytelniczek i czytelników. Czytanie badań na ten temat było naprawdę fascynujące ?

Kupa dziecka – ważny temat dla rodziców

Zdarza Ci się dokładnie oglądać zawartość pieluszki Twojego dziecka w poszukiwaniu niepokojących oznak i nowego koloru? Albo prowadzić rozmowy z koleżankami o tym, jak wyglądała dzisiaj kupa, czy są w niej kawałki marchewki z wczorajszego obiadu, albo dzielić się historiami o konieczności zmiany całego ubrania (malucha i swojego), bo zawartość pieluchy wymknęła się spod kontroli?

Chyba każdy rodzic poświęca temu tematowi sporo uwagi (szczególnie mając pierwsze dziecko).

Zresztą, jaki mamy wybór? Przez kilka pierwszych lat życia naszych dzieci zmiana pieluch to codzienność, powtarzana wielokrotnie w ciągu dnia. Trudno uniknąć obserwacji i rozmów o kupie mając z nią niemal nieustanny kontakt…

Czy trzeba oglądać jak wygląda kupa dziecka?

Okazuje się, że temat kupy i w ogóle różnego rodzaju problemów z pracą układu pokarmowego malucha to jedna z częstszych przyczyn wizyt u lekarzy pediatrów i specjalistów gastrologów. Najpierw kolki i ulewanie, potem zaparcia, bóle brzucha, biegunki, a w międzyczasie objawy alergiczne. Wszystko to zdarza się naprawdę dość często u niemowląt i małych dzieci. I może wywoływać obawy rodziców. 

Wypróżnienia to też ważny wskaźnik, który obserwujemy przyglądając się karmieniu piersią (zobacz artykuł o wskaźnikach skutecznego karmienia piersią).

Większość ze wspomnianych wyżej problemów brzuchowo-kupowych u niemowląt i małych dzieci w literaturze opisywana jest jako „fizjologiczne i niewymagające leczenia”. Dzieci zwykle wyrastają z kolek, ulewania, refluksu i wodnistych kup. Z czasem, dojrzewaniem układu pokarmowego, zmianą pozycji ciała, ilością ruchu, zmianą diety.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o kolkach, zaparciach i innych problemach z wypróżnieniami – czytaj dalej i zajrzyj do linków na końcu artykułu. A teraz wracamy do kupy…

kupa a dieta dziecka kupa po pachy artykuł Jackowska blog

Jak się zmienia kupa dziecka?

Bo zmienia się na pewno! Z czasem możesz zaobserwować zmiany w: częstości wypróżnień, kolorze, objętości, konsystencji, no i zapachu ?. Przewijanie noworodka to naprawdę „pikuś” w porównaniu z pełną pieluchą 1,5-roczniaka, który je podobne posiłki jak rodzice.

Jak wygląda kupa noworodka i niemowlaka w pierwszym półroczu życia?

Noworodki i dzieci w pierwszych miesiącach życia mogą brudzić pieluszki nawet co każde karmienie. Miesięczne maluchy wypróżniają się średnio 6 razy na dobę (ale mogą częściej lub rzadziej), a w kolejnych miesiącach wypróżnień jest zwykle coraz mniej.

Maluchy karmione tylko mlekiem mamy robią zwykle żółte kupy, wodniste, czasem z grudkami. Kupa może mieć różne odcienie od zielonkawego, przez żółty, aż do pomarańczowego. Mogą się w niej pojawiać białe lub kremowe grudki.

U dzieci karmionych lub dokarmianych mlekiem modyfikowanym wypróżnienia mogą się pojawiać rzadziej, być większe i mieć nieco bardziej zwartą konsystencję. Kupa może być ciemniejsza, niż u dzieci karmionych piersią. Okazuje się też, że u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym częściej pojawiają się zaparcia.

A jak wygląda kupa, kiedy zaczynamy rozszerzanie diety?

Wprowadzenie nowych pokarmów do diety wpływa na to, jak zmieni się działanie układu pokarmowego dziecka. Do tej pory maluch trawił tylko mleko, a jego jelita były przyzwyczajone do tego procesu. Bakterie jelitowe były świetnie przystosowane do wykorzystywania składników odżywczych z pokarmu i wspierały proces trawienia.

Teraz zaczyna się nowy etap – w diecie pojawi się błonnik, białka pochodzące z mięsa, ryb, jajek, węglowodany złożone z kasz, warzyw, tłuszcze obecne w olejach, orzechach i nasionach. Zmienią się proporcje składników odżywczych i konsystencja posiłków!

To wpłynie na czas pasażu jelitowego i skład bakterii w jelitach. Możesz się spodziewać, że kiedy zaczniecie rozszerzanie diety, to kupa może się pojawiać rzadziej w ciągu dnia lub co kilka dni, zmieni się konsystencja (będzie coraz mniej płynna), zapach, a nawet możesz obserwować niestrawione i niedokładnie rozdrobnione kawałki jedzenia. Kolor też będzie ulegał zmianie w kierunku brązowego i z czasem musztardowe kupki pozostaną tylko wspomnieniem ?

Jak wygląda kupa dziecka w drugim roku życia?

Teraz to dopiero będzie ciekawie!

Im więcej w diecie stałych pokarmów, a mniej mleka, tym bardziej kupa będzie przypominać kupę dorosłej osoby. Będzie coraz bardziej brązowa, ale nadal może mieć wodnistą konsystencję i zawierać kawałki jedzenia.

I może wyglądać bardzo różnie, zależnie od tego, co dziecko jadło, jak dużo mleka mamy lub modyfikowanego jadło w ostatnim czasie, jak dużo piło (i co piło, ale o tym za chwilę).

Niezależnie od wieku dziecka obserwuje się też indywidualne różnice pomiędzy dziećmi (jak w wielu innych tematach). Więc pamiętaj, żeby nie porównywać częstości wypróżnień, wielkości i koloru kupy z dziećmi koleżanek czy sąsiadek.

Skąd się bierze kupa po pachy?

Kupa po pachy – na potrzeby tego tekstu zdefiniujmy ją jako tą, która po prostu wyłazi z pieluszki. Powoduje, że musisz przebrać dziecko, bo jest…wszędzie. Dosłownie nawet pod pachami ?.

U niemowląt i dzieci w pierwszych latach życia dość miękkie i od czasu do czasu wodniste stolce z widocznymi kawałkami pokarmu można uznać za normę. Póki Twoje dziecko rośnie zdrowo, przybiera na wadze, a wypróżnienia nie są dla niego bolesne – nie ma powodów do obaw o jego zdrowie. Ale cóż… problem kupy po pachy pozostaje aktualny.

dieta a kupa dziecka

Jak dieta wpływa na wielkość i konsystencję kupy dziecka?

Kiedy dziecko zaczyna już jeść pokarmy stałe, to skład jego diety może znacząco wpływać na konsystencję i objętość kupy.

Z badań naukowych wynika, że możemy zidentyfikować kilka składników diety, które mogą powodować, że faktycznie mamy większą szansę na „kupę po pachy”.

 1. Za dużo cukrów prostych w diecie (zamiast złożonych węglowodanów)

Duża ilość owoców, musy i soki owocowe, posiłki z dodatkiem cukru, miodu, syropów – to główne źródła cukrów prostych w diecie małych dzieci. Jeśli mus owocowy pojawia się w jadłospisie Twojego dziecka od czasu do czasu, to raczej nie wpłynie na wypróżnienia.

Ale jeśli Twoje dziecko je głównie owoce, dużo musów owocowych, koktajli, smoothie i jednocześnie mało produktów zawierających węglowodany złożone (np. kasz, pieczywa), to problem kupy uciekającej z pieluchy może powtarzać się częściej!

Jeśli dieta Twojego dziecka tak wygląda, to ogranicz ilość cukrów prostych w diecie. Szczególnie spektakularne efekty daje sok jabłkowy. Z badań wynika, że wykluczenie go z diety u dzieci, które cierpią na przewlekłe biegunki niemal natychmiast przynosiło poprawę!

Przypominam też, że soki owocowe są w ogóle niewskazane w diecie niemowląt. Nie ma żadnych korzyści z ich podawania, przyzwyczajają dziecko do słodkich napojów, zwiększają ryzyko nadmiernej masy ciała, próchnicy i biegunek. Dzieci w wieku 1-3 lata powinny dostawać maksymalnie 1/2 szklanki soków owocowych dziennie, dzieci w wieku 4-6 lat maksymalnie 2/3 szklanki, a starsze maksymalnie 1 szklankę soku owocowego dziennie (240 ml).

Zobacz więcej na temat soków w diecie dzieci

A tutaj więcej o owocach w diecie dzieci

 • Za mało tłuszczu w diecie (i w ogóle źle zbilansowana dieta)

Jeśli w diecie dziecka brakuje tłuszczu, jest mało błonnika, białka i złożonych węglowodanów, a maluch jada głównie słodkie posiłki, owoce i oczyszczone produkty zbożowe (np. kaszki błyskawiczne) i posiłki o gładkiej konsystencji, to trawienie posiłku przebiega bardzo szybko. A im krócej treść pokarmowa znajduje się w jelitach, tym mniej wody jest wchłaniana w trakcie trawienia. Czyli mówiąc wprost – kupa będzie bardziej wodnista i… łatwiej wypłynie z pieluchy.

Pamiętaj, że kiedy maluch ma już za sobą pierwsze tygodnie rozszerzania diety, to dobrze jest komponować posiłki w taki sposób, żeby znajdowały się w nich:

– źródła węglowodanów (kasza, ryż, makaron, pieczywo)

– źródła białka (mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych)

– warzywa lub owoce

– dodatek tłuszczu do przygotowania posiłku lub na zimno, na talerzu

Zobacz więcej o bilansowaniu diety dziecka w artykule o diecie dziecka po 1 roku życia

 • Za szybko/za dużo nowości w diecie

To bardzo ważne, żeby pamiętać, że układ pokarmowy dziecka ciągle dojrzewa w pierwszych latach życia. Maluchy częściej mają bóle brzucha, biegunki i zaparcia, niż dorośli. Między innymi dlatego, że proces trawienia, żucie i gryzienie, ruchy jelit, nie osiągnęły pełni swoich możliwości. Kształtuje się też mikrobiotą jelitowa, stopniowo przyzwyczajając się do nowych składników w diecie. I to wszystko jest proces!

Często Was namawiam na to, żeby dać dzieciom próbować posiłków z rodzinnego stołu, nie bać się nasion roślin strączkowych i chleba razowego itd. Jednak nie można wprowadzać wszystkich nowości naraz i pozwalać dziecku zjeść 0,5 kg truskawek ze śmietaną albo całej miski owsianki z daktylami, jeśli nigdy wcześniej tych dań nie jadło. Bo to może się skończyć bólem brzucha, problemami z wypróżnieniem, albo właśnie… kupą po pachy!

Niezależnie od tego, czy zaczynasz rozszerzanie diety niemowlaka, czy jesteś rodzicem kilkulatka – jeśli Twoje dziecko dostaje do jedzenia zupełnie nowe produkty lub posiłki, to wprowadź je do diety stopniowo.

A co jeśli Twojemu dziecku jednak zdarza się kupa po pachy?

Zapewne zdarzać się będzie, nawet jeśli dbasz o dietę, dobrze zbilansowane posiłki i ograniczenie ilości soków w diecie dziecka. Cóż… kupa uciekająca z pieluchy może się zdarzać, szczególnie u aktywnych i jedzących wiele różnych pokarmów maluchów ?. Według badania, które przeprowadził Pampers nawet 45% rodziców deklaruje, że kupa po pachy zdarza się ich dzieciom przynajmniej kilka razy w tygodniu!

Zobacz jaki patent na takie sytuacje ma Pampers ?

Pieluchomajtki marki Pampers z:

 • superchłonnym wkładem z absorpcyjnego materiału,
 • dodatkowymi osłonkami wokół nóg,
 • kieszonką stop & protect z tyłu pieluszki, która pomaga zatrzymać kupę wewnątrz pieluszki.

Pieluchy zakłada się jak majtki, ale zdejmowanie ułatwiają szwy z boku, które wystarczy rozerwać, żeby łatwo ją ściągnąć (i nie ubrudzić się przy okazji).

Zobacz jedyne pieluchomajtki z kieszonką Stop&Protect

Oczywiście nie namawiamy na trzymanie dziecka z kupą w pieluszce przez długie godziny, tylko dlatego, że nic z niej nie wycieka ?. Ale jeśli możemy korzystać z rozwiązania, które oszczędzi przebierania wszystkich ubrań na chwilę przed wyjściem z domu albo na spacerze, to aż szkoda nie skorzystać, prawda?


Potrzebujesz więcej informacji o kolkach, zaparciach i mikrobiocie dzieci?

Więcej o kolkach u dzieci znajdziesz w tym nagraniu wideo

Więcej o zaparciach w nagraniu #kwadranszjackowska odcinek 20 na YouTube lub Spotify

Zobacz nagranie wideo o tym, jak zmienia się mikrobiotą jelitowa dzieci i co ma na nią wpływ (nie tylko dieta!).

UWAGA: Jeśli oprócz problemów z pracą układu pokarmowego obserwujesz u swojego dziecka dodatkowo niepokojące objawy (np. brak przyrostów masy ciała), to koniecznie skonsultuj się z lekarzem.


Masz pytanie na temat kupy dziecka? Napisz w komentarzu pod artykułem!

Treść jest dla Ciebie przydatna? Udostępnij artykuł na facebooku, Instagramie lub wyślij do znajomych rodziców!


LITERATURA:

 1. Arias A. et al. Educating parents about normal stool pattern changes in infants. Journal of Pediatric Health Care, Volume 15, Issue 5, 2001, Pages 269-274.
 2. Benninga M.A. et al. Childhood functional gastrointestinal disorders: neonate/toddler. Gastroenterology. 2016; 150; 1443-1455
 3. Clarke J, Tighe M.P. Figteen-minute consultation on the healthy child: Bowel habit in infants and children. Dis Child Educ Pract Ed. 2018;0:1-6.
 4. den Hertog J et al.  The defecation pattern of healthy term infants up to the age of 3 months. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed. 2012 Nov;97(6):F465-70.
 5. Feng B. et al. A Validation Study of a Locally Adapted Brussels Infant and Toddler Stool Scale of the Chinese Version. Gastroenterol Nurs. 2022 Mar-Apr 01;45(2):85-90.
 6. Gulati R. et al. Usefulness of assessment of stool form by the modified Bristol stool form scale in primary care pediatrics. Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr 2018 April 21(2): 93-100
 7. Hoekstra J. Toddler diarrhoea: more a nutritional disorder than a disease. Arch Dis Child. 1998 Jul; 79(1): 2–5.
 8. Koppen J.N. et al. Prevalence of Functional Defecation Disorders in Children: A Systematic Review and Meta-Analysis. The Journal of Pediatrics, Volume 198, 2018, Pages 121-130.e6.
 9. Lemoh A.N., Brooke O.G. Frequency and weight of normal stools in infancy. Archives of disease in childhood, 1979, 54(9), 719–720.
 10. Oluwagbemigun K. et al. Long-term dietary intake from infancy to late adolescence is associated with gut microbiota composition in young adulthood. The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 113, Issue 3, March 2021, Pages 647–656.
 11. Powell C.V.E., Jenkins H.R. Toddler diarrhoea: is it useful diagnostic label? Arch Dis Child, 2012;97:84-86.
 12. Russo M. et al. Stool Consistency, but Not Frequency, Correlates with Total Gastrointestinal Transit Time in Children. The Journal of Pediatrics, Volume 162, Issue 6, 2013, Pages 1188-1192.
 13. Saad RJ et al. Do stool form and frequency correlate with whole-gut and colonic transit? Results from a multicenter study in constipated individuals and healthy controls. Am J Gastroenterol. 2010 Feb;105(2):403-11.
 14. Shankar S., Rosenbaum J. Chronic diarrhoea in children: A practical algorithm-based approach. Journal of Pediatrics and Child Health, 56 (2020), 1029-1038
 15. Smith-Brown P, et al. Microbiota and Body Composition During the Period of Complementary Feeding. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2019 Dec;69(6):726-732.
 16. Steer C.D. et al. The variation in stool patterns from 1 to 42 months: a population-based observational study. Archives of Disease in Childhood 2009;94:231-233.
 17. Tune V.T et al. Factors associated with defecation patterns in 0-24-months-old children. Eur J Pediatr (2008) 167: 1357-1362
 18. Waterham M. et al. Childhood constipation. Aust Fam Physician. 2017 Dec;46(12):908-912.
 19. Wegh C.A.M. et al. The modified Bristol Stool Form Scale: A reliable and valid tool to score stool consistency in Dutch (non)toilet trained toddlers. J pediatr Gastroenterol Nutr 2021, Aug 1;73(2): 210-216.
 20. Zeevenhooven, Judith et al. The New Rome IV Criteria for Functional Gastrointestinal Disorders in Infants and Toddlers. Pediatric gastroenterology, hepatology & nutrition vol. 20,1 (2017): 1-13.

Udostępnij artykuł!

Brak komentarzy pod tym artykułem. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry
[views]
magnifiercross