Czy soki powinny pojawiać się w diecie niemowlaka i małego dziecka? W połowie 2017 roku Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała zalecenia dotyczące podawania soków niemowlętom i małym dzieciom. Pisałam o nich na facebooku, ale wiem, że nie wszyscy tam zaglądają, więc zapraszam przeczytajcie i tutaj.
W skrócie? Niemowlęta i małe dzieci powinny jeść owoce, a nie je pić!
A co dokładnie zalecają eksperci w temacie soków dla dziecka ?
W PIERWSZYM ROKU ŻYCIA
AAP zaleca żeby w żywieniu niemowlaka w ogóle nie pojawiały się soki, bo nie niesie to ze sobą żadnej korzyści zdrowotnej w tym wieku. Nie należy tym bardziej podawać soków z butelki ze smoczkiem lub kubka niekapka z którym dziecko zasypia lub spędza cały dzień.
OD 1 DO 3 ROKU ŻYCIA
Ogranicz ilość podawanych dzieciom soków do max. pół szklanki dziennie (120 ml).
OD 4 DO 6 ROKU ŻYCIA
Ogranicz ilość podawanych dzieciom soków do max. 1/2 – 3/4 szklanki dziennie (120-180 ml).
OD 7 DO 18 ROKU ŻYCIA
Ogranicz ilość soku w diecie Twojego dziecka do max. 1 szklanki dziennie (240 ml). (lub naucz je zawczasu dobrych nawyków związanych z piciem, tak żeby samo ograniczało ilość wypijanego soku a piło przede wszystkim wodę 😉 )
Skąd te ograniczenia w spożywaniu soków?
Soki owocowe spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do nadmiernego spożycia cukrów prostych ale też ograniczać apetyt na posiłki stałe. Może to prowadzić do powstawania nadmiernej masy ciała, a nadmiar fruktozy pochodzacej z soków – powodować biegunkę. Na dodatek picie soku z butelki lub kubka z dziubkiem zwiększa ryzyko próchnicy, szczególnie jeśli sok jest podawany w nocy, do snu lub jeśli dziecko chodzi z butelką lub wspomnianym kubkiem popijając przez cały dzień.
Kiedy dziecko spożywa owoc w całości to zjada witaminy, błonnik i inne składniki które w owocu występują naturalnie. Zapełnia żołądek i dostarcza składników odżywczych. Jeśli wypija sok to jego organizm otrzymuje głównie cukry proste zawarte w owocach. Zje tych cukrów więcej niż jedząc owoce.
Czy to dotyczy też polskich dzieci?
Jeżeli kupujesz sok w kartonie lub butelce i jest to sok owocowy to zgodnie z prawem nie może zawierać dodatku cukru. Przeczytaj czy na opakowaniu jest napisane słowo “SOK” czy może “napój” albo “nektar” ? Dwa ostatnie mogą być dosłodzone. Dosłodzone mogą być też soki owocowo-warzywne a więc obowiązkowo czytaj skład “karotki” i innych soków zawierających marchewkę lub inne warzywo.
I tak, te zalecenia są dobre również dla dzieci w Polsce!
Komentarze pod artykułem
A co z kompotami? Mój synek ma rok i 3 mies., od ponad pół roku podaję mu codziennie do picia kompoty. Głównie z jabłek, zero dodatku cukru, są bardzo rozwodnione tzn. Mało jabłek a dużo wody. Tak chciałam go przyzwyczaić do picia samej wody. Czy taki kompot również zawiera dużo naturalnych cukrów?
Agnieszka, jeśli nie ma dodatku cukru i jesteś tego pewna bo robisz go sama, to nie wiąże się z takim zagrożeniem nadmiernego spożycia cukrów prostych jak przy nadmiernym spożyciu soków czy słodzonych napojów. Owoców jest tam niedużo z tego co piszesz więc nawet tych naturalnie występujących cukrów będzie niedużo. Ale myślę że i tak lepiej podawać wodę do picia bo dzięki temu dziecko przyzwyczai się do picia czystej wody. Wodę też pije czy podajesz kompot bo nie chce pić zwykłej wody?
Zastanawiam sie w takim razie jak ma sie do tego podawanie dziecku soków glownie owocowo warzywnych rzadziej z samych owocow robionych w domu w wytłaczarce wolnoobrotowej? Dzieć malo pije, do spania wciąż kp (22m) widE podaje co chwile lecz noe wypija jej za duzo. I taki sok od jakiegos czasu w ramach podwieczorku funkcjonuje w naszej diecie. Potrafi wypic caly doidy. Zmieniać ten nawyk?
A świeżo wyciśnięty w sokowirówce sok z jabłek/ gruszek/ marchewek, z zamiarem dodawania coraz więcej warzyw, podany od razu po wyciśnięciu? Dla dziecka 4 letniego, szklanka dziennie?
A soki owocowo warzywne z wyciskarki wolnoobrotowej? Owoce to oczywiście cukier ale zawsze jest burak/marchew/ jarmuż/seler plus jabłko/ gruszka. Syn 1,5 roku uwielbia choć więcej niż pół szklanki nie wypije. Poza tym pije wodę
Aniu, to są zalecenia dotyczące soków owocowych. Wszystkich, nawet eko, z wyciskarki wolnoobrotowej, z miąższem i bez. Z sokami warzywnymi jest trochę inna historia bo one nie mają takich ilości fruktozy więc wiele zagrożeń związanych z ich nadmiarem odpada. Jeśli Twój Synek ma 1,5 roku i wypija nie więcej niż pół szklanki dziennie to nie widzę przeciwwskazań. Ważne tylko, żeby nie zaniedbać podawania też warzyw jako posiłku, a nie tylko do picia 🙂
A jak jest ze smoothie? Traktujemy je tak samo jak sok czy tak jak owoc? Mój dzieć jest blw i na razie je tylko kawałki, ale my często pijemy i młody jest bardzo zainteresowany.
Myślę, że smoothie jest bliższe sokowi niż owocom w całości, chociaż ma w sobie przecież też cały błonnik i mniejszą utratę witamin niż gdybyśmy wycisnęli z owoców sok. Potraktowałabym je jako wyjście lepsze od soków, ale jednak gorsze niż owoce w całości i też raczej proponuję podawać sporadycznie niż na co dzień. Chociaż smoothie ma też pewną zaletę: łatwo w nim zmieścić więcej wartościowych składników, np dodać warzywa, płatki zbożowe, nasiona i orzechy itd. 🙂
Dzień dobry, a w czym najlepiej podawać wodę? Doidycup sprawdza się w domu. A w czym najlepiej zabrać wodę na spacer dla 7 miesięczniaka? Pozdrawiam
bidon z ruzrką jest dobry na wyjścia 🙂