fbpx

Soki i napoje w diecie niemowlaka i małego dziecka

Czy soki powinny pojawiać się w diecie niemowlaka i małego dziecka? W połowie 2017 roku Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała zalecenia dotyczące podawania soków niemowlętom i małym dzieciom. Pisałam o nich na facebooku, ale wiem, że nie wszyscy tam zaglądają, więc zapraszam przeczytajcie i tutaj.

W skrócie? Niemowlęta i małe dzieci powinny jeść owoce, a nie je pić!
A co dokładnie zalecają eksperci w temacie soków dla dziecka ?

W PIERWSZYM ROKU ŻYCIA 

AAP zaleca żeby w żywieniu niemowlaka w ogóle nie pojawiały się soki, bo nie niesie to ze sobą żadnej korzyści zdrowotnej w tym wieku. Nie należy tym bardziej podawać soków z butelki ze smoczkiem lub kubka niekapka z którym dziecko zasypia lub spędza cały dzień.

OD 1 DO 3 ROKU ŻYCIA

Ogranicz ilość podawanych dzieciom soków do max. pół szklanki dziennie (120 ml).

OD 4 DO 6 ROKU ŻYCIA

Ogranicz ilość podawanych dzieciom soków do max. 1/2 – 3/4 szklanki dziennie (120-180 ml).

OD 7 DO 18 ROKU ŻYCIA

Ogranicz ilość soku w diecie Twojego dziecka do max. 1 szklanki dziennie (240 ml). (lub naucz je zawczasu dobrych nawyków związanych z piciem, tak żeby samo ograniczało ilość wypijanego soku a piło przede wszystkim wodę 😉 )

Skąd te ograniczenia w spożywaniu soków?

Soki owocowe spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do nadmiernego spożycia cukrów prostych ale też ograniczać apetyt na posiłki stałe. Może to prowadzić do powstawania nadmiernej masy ciała,  a nadmiar fruktozy pochodzacej z soków – powodować biegunkę. Na dodatek picie soku z butelki lub kubka z dziubkiem zwiększa ryzyko próchnicy, szczególnie jeśli sok jest podawany w nocy, do snu lub jeśli dziecko chodzi z butelką lub wspomnianym kubkiem popijając przez cały dzień.

Kiedy dziecko spożywa owoc w całości to zjada witaminy, błonnik i inne składniki które w owocu występują naturalnie. Zapełnia żołądek i dostarcza składników odżywczych. Jeśli wypija sok to jego organizm otrzymuje głównie cukry proste zawarte w owocach. Zje tych cukrów więcej niż jedząc owoce.

Czy to dotyczy też polskich dzieci?

Jeżeli kupujesz sok w kartonie lub butelce i jest to sok owocowy to zgodnie z prawem nie może zawierać dodatku cukru. Przeczytaj czy na opakowaniu jest napisane słowo “SOK” czy może “napój” albo “nektar” ? Dwa ostatnie mogą być dosłodzone. Dosłodzone mogą być też soki owocowo-warzywne a więc obowiązkowo czytaj skład “karotki” i innych soków zawierających marchewkę lub inne warzywo.

I tak, te zalecenia są dobre również dla dzieci w Polsce!

Pewnie słyszeliście o akcji “5 porcji warzyw, owoców i soku” ale pamiętajcie, że dla zdrowia naszych dzieci korzystniejsze jest spożywanie warzyw i owoców w wersji jak najmniej przetworzonej. Soki nie powinny być codziennym elementem diety dzieci, a do picia lepiej podawać po prostu wodę. Soki można traktować jako element posiłku, przekąskę, nie zamiast wody.
źródło: http://www.aappublications.org/news/2017/05/22/PPJuice052217

Please wait...

Dziękuję za zapisanie się do newslettera! Proszę odbierz teraz email ode mnie i potwierdź zapis!
Cieszę się, że będziemy w kontakcie!

Udostępnij artykuł!

Komentarze pod artykułem

 1. A co z kompotami? Mój synek ma rok i 3 mies., od ponad pół roku podaję mu codziennie do picia kompoty. Głównie z jabłek, zero dodatku cukru, są bardzo rozwodnione tzn. Mało jabłek a dużo wody. Tak chciałam go przyzwyczaić do picia samej wody. Czy taki kompot również zawiera dużo naturalnych cukrów?

  1. Agnieszka, jeśli nie ma dodatku cukru i jesteś tego pewna bo robisz go sama, to nie wiąże się z takim zagrożeniem nadmiernego spożycia cukrów prostych jak przy nadmiernym spożyciu soków czy słodzonych napojów. Owoców jest tam niedużo z tego co piszesz więc nawet tych naturalnie występujących cukrów będzie niedużo. Ale myślę że i tak lepiej podawać wodę do picia bo dzięki temu dziecko przyzwyczai się do picia czystej wody. Wodę też pije czy podajesz kompot bo nie chce pić zwykłej wody?

 2. Zastanawiam sie w takim razie jak ma sie do tego podawanie dziecku soków glownie owocowo warzywnych rzadziej z samych owocow robionych w domu w wytłaczarce wolnoobrotowej? Dzieć malo pije, do spania wciąż kp (22m) widE podaje co chwile lecz noe wypija jej za duzo. I taki sok od jakiegos czasu w ramach podwieczorku funkcjonuje w naszej diecie. Potrafi wypic caly doidy. Zmieniać ten nawyk?

 3. A świeżo wyciśnięty w sokowirówce sok z jabłek/ gruszek/ marchewek, z zamiarem dodawania coraz więcej warzyw, podany od razu po wyciśnięciu? Dla dziecka 4 letniego, szklanka dziennie?

 4. A soki owocowo warzywne z wyciskarki wolnoobrotowej? Owoce to oczywiście cukier ale zawsze jest burak/marchew/ jarmuż/seler plus jabłko/ gruszka. Syn 1,5 roku uwielbia choć więcej niż pół szklanki nie wypije. Poza tym pije wodę

  1. Aniu, to są zalecenia dotyczące soków owocowych. Wszystkich, nawet eko, z wyciskarki wolnoobrotowej, z miąższem i bez. Z sokami warzywnymi jest trochę inna historia bo one nie mają takich ilości fruktozy więc wiele zagrożeń związanych z ich nadmiarem odpada. Jeśli Twój Synek ma 1,5 roku i wypija nie więcej niż pół szklanki dziennie to nie widzę przeciwwskazań. Ważne tylko, żeby nie zaniedbać podawania też warzyw jako posiłku, a nie tylko do picia 🙂

 5. A jak jest ze smoothie? Traktujemy je tak samo jak sok czy tak jak owoc? Mój dzieć jest blw i na razie je tylko kawałki, ale my często pijemy i młody jest bardzo zainteresowany.

  1. Myślę, że smoothie jest bliższe sokowi niż owocom w całości, chociaż ma w sobie przecież też cały błonnik i mniejszą utratę witamin niż gdybyśmy wycisnęli z owoców sok. Potraktowałabym je jako wyjście lepsze od soków, ale jednak gorsze niż owoce w całości i też raczej proponuję podawać sporadycznie niż na co dzień. Chociaż smoothie ma też pewną zaletę: łatwo w nim zmieścić więcej wartościowych składników, np dodać warzywa, płatki zbożowe, nasiona i orzechy itd. 🙂

 6. Dzień dobry, a w czym najlepiej podawać wodę? Doidycup sprawdza się w domu. A w czym najlepiej zabrać wodę na spacer dla 7 miesięczniaka? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry
[views]
magnifiercross