fbpx

BLW – wszystko co musisz wiedzieć

To jest wpis, w którym znajdziesz najważniejsze informacje o BLW – co to jest? jak działa? jak i kiedy zacząć? Wszystkie najważniejsze informacje zebrane w jednym miejscu! 

Co to jest BLW?

To sposób rozszerzania diety, w którym cały ten proces zostawiamy dosłownie w rękach dziecka. Kładziemy przed nim jedzenie, a ono w swoim tempie uczy się po nie sięgać, podnosić do ust i zjadać. Nie karmimy dziecka (albo ograniczamy pomaganie dziecku do wyjątkowych sytuacji), tylko od początku rozszerzania diety pozwalamy mu jeść samodzielnie.

Co to znaczy BLW?

Po polsku najczęściej ten skrót rozwija się do “Bobas Lubi Wybór”. Co czasami jest rozumiane jako pozwolenie dziecku na jedzenie tego co chce. Ale ten skrót oznacza tak naprawdę “Baby-Led Weaning” czyli rozszerzanie diety kierowane przez dziecko.

Nie chodzi więc wcale o to, żeby dziecko miało z czego wybierać, tylko o to, żeby mogło decydować o tym jak szybko postępuje rozszerzanie diety. Żeby mogło uczyć się jeść samodzielnie od samego początku i uczyło się tego w swoim tempie.

Jak wygląda BLW w praktyce?

Kiedy Twoje dziecko jest już w stanie siedzieć stabilnie, przynajmniej z podparciem, zaczynasz proponować mu posiłki stałe, kładąc je przed nim – na blacie stołu, krzesełka, na macie do podawania posiłków. Siadasz obok, pijesz kawę, herbatę albo co tam masz ochotę, albo zjadasz swój posiłek, mając dziecko na oku. I już! Maluch będzie dotykał, rozgniatał, próbował jeść, rozrzucał, uczył się, wsmarowywał jedzenie w blat i włosy.

A z czasem będzie nabierać coraz większej wprawy i zacznie zjadać coraz więcej z proponowanych mu posiłków. Zacznie jeść coraz skuteczniej i wkrótce nauczy się jeść też widelcem, łyżką, pić z kubka, ograniczy ilość wypijanego mleka z piersi lub butelki, na rzecz posiłków stałych. A jeszcze później po prostu zacznie jeść te same posiłki co reszta rodziny. Razem z Wami.

Czym się różni BLW od tradycyjnego rozszerzania diety? 

BLW nie różni się od tradycyjnego rozszerzania diety tym jakie produkty podajemy dziecku, liczbą podawanych posiłków i ogólnym zaleceniem, że rodzic odpowiada za to co i jak często podaje do jedzenia, a dziecko decyduje o tym czy zje, ile i co wybierze z zaproponowanego posiłku.

Za to różni się formą podania posiłków. I to jest najważniejsza różnica – jedzenie powinno być przygotowane tak, żeby dziecko mogło je samodzielnie chwytać i uczyć się samodzielnego jedzenia.

Czy BLW jest dobre dla wszystkich dzieci?

Niemowlak musi być w stanie siedzieć stabilnie i sam sięgać po jedzenie.

Jeśli ma jakieś problemy rozwojowe, opóźniony rozwój motoryczny, problemy z wędzidełkiem podjęzykowym, trudne przejścia okołoporodowe (np wcześniactwo, choroby, intubacje itd.) to przed rozpoczęciem rozszerzania diety w wersji BLW dobrze było by skonsultować się z odpowiednim specjalistą – fizjoterapeutą, neurologopedą, terapeutą Integracji Sensorycznej. Czasami potrzebne jest raczej tradycyjne podejście do rozszerzania diety – karmienie dziecka i ostrożniejsze wprowadzanie samodzielnego jedzenia.

Dalej znajdziesz zdjęcia z Instagrama i link do filmu, w którym pokazałam jak przygotować posiłki dla niemowlaka w wersji BLW.

Ale jeśli dziecko jest zdrowe, nie miało do tej pory żadnych problemów rozwojowych, a Ty jesteś skłonna spróbować, to niemal na pewno możecie zacząć rozszerzanie diety właśnie w wersji BLW.

Czy BLW jest bezpieczne?

Ponieważ w tym podejściu do rozszerzania diety dzieci jedzą samodzielnie od początku wprowadzania nowych pokarmów, i dostają od razu po prostu kawałki jedzenia, zamiast papek, to pojawia się obawa przed zakrztuszeniem. Ale musisz wiedzieć, że wystarczy zachować zasady bezpieczeństwa i podawać odpowiednio przygotowane produkty, żeby nie doszło do zakrztuszenia. Niżej znajdziesz link do wpisu o tym jak bezpiecznie podawać posiłki do samodzielnego jedzenia.

Samodzielne jedzenie wcale nie zwiększa ryzyka zakrztuszenia się dziecka, bo to ono ma kontrolę nad całym procesem – dotyka jedzenia najpierw rękami, samo wkłada kawałki do buzi, a na dodatek zabezpiecza je mechanizm odruchu wymiotnego. Jeśli w buzi znajdzie się za duży kawałek, dziecko po prostu go odkrztusi i wypluje, a potem wróci do dalszego zjadania posiłku.

Nie jesteś przekonana do BLW?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj do treści, które zalinkowałam poniżej. Może jednak zdecydujesz się spróbować rozszerzania diety metodą BLW, jeśli dowiesz się o niej więcej.

Jeśli nie, pamiętaj, że również w tradycyjnym rozszerzaniu diety ważne jest, żeby dziecko dostawało posiłki do samodzielnego jedzenia oraz pokarmy o zróżnicowanej konsystencji. Więcej o tym przeczytasz w artykułach, do których linki są poniżej (o grudkach i kawałkach i bezpiecznym podawaniu posiłków do samodzielnego jedzenia).

A jeśli potrzebujesz więcej informacji o rozszerzaniu diety, to zajrzyj do wpisu ROZSZERZANIE DIETY – ŚCIĄGAWKA, w którym zebrałam wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. 
WIĘCEJ INFORMACJI O BLW? ZOBACZ:
NAGRANIA NA YOUTUBE:

Co to jest BLW? – film z cyklu #kwadranszjackowska

Początki BLW – film z cyklu #kwadranszjackowska

Wady i zalety BLW – film z cyklu #kwadranszjackowska

BLW w praktyce – gadżety i technikalia – kubki, sztućce, talerze, krzesła itd. – film z cyklu #kwadranszjackowska na YouTube

Czy BLW zwiększa ryzyko zakrztuszenia? Rozmowa z Marceliną Przeździęk – Neurologopedką – film z cyklu #kwadranszjackowska

Jak przygotować posiłki do samodzielnego jedzenia? Przykłady i praktyczne wskazówki – film z cyklu  #kwadranszjackowska

TREŚCI NA BLOGU:

Czy podawanie kawałków do samodzielnego jedzenia to BLW? Czyli tak zwana METODA MIESZANA

Jak bezpiecznie podawać kawałki do samodzielnego jedzenia? 

Jak zaufać dziecku?

Dlaczego wszystkie dzieci powinny jeść grudki i kawałki?

BLW i bliźniaki – wywiad z Katarzyną Sitarską

Zupa i BLW – jak podać zupę do samodzielnego jedzenia?

Czy BLW zwiększa ryzyko zakrztuszenia i dlaczego wcale nie? 


Masz pytanie? Zostaw komentarz!
Ten wpis się przyda? Udostępnij go na Facebooku lub Instagramie <3 Dziękuję!

Please wait...

Dziękuję za zapisanie się do newslettera! Proszę odbierz teraz email ode mnie i potwierdź zapis!
Cieszę się, że będziemy w kontakcie!

Udostępnij artykuł!

Komentarze pod artykułem

  1. Dzien dobry,
    Chcialabym podpytac o rozszerzanie diety. Tydzien za nami a Maly nie jest w ogole zainteresowany jedzeniem 🙁 Zaczelam od BLW, potem rozgniatalam widelcem, obecnie probuje podawac papki. To moje pierwsze dziecko i nie wiem w ktorym momencie powinnam zaczac sie martwic. Obecnie nie wiem jaki system przyjac, czy podawac przez pare dni to samo, czy codziennie cos innego… Czy moj synek poprostu nie jest jeszcze gotowy i uzbroic sie w cierpliwosc? Bylabym bardzo wdzieczna za opinię. Pozdrawiam!

    1. Aniu, myślę że tydzień to taki czas, że nie ma jeszcze co wyciągać wniosków, panikować ani też w drugą stronę, za bardzo się cieszyć jak dziecko zjada dużo od pierwszych łyżeczek 😉 Jedzenie się będzie zmieniać, spokojnie macie całe rozszerzanie diety jeszcze przed sobą! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry
[views]
magnifiercross