Jak czytać siatki centylowe ? cz. 2 – instrukcja

Niby to takie proste. Wystarczy sprawdzić na siatce i już wiadomo czy dziecko dobrze rośnie i przybiera na wadze. Proste?
Gdybyście mieli z tym problemy, to poniżej krótka instrukcja obsługi siatki centylowej :

  1. Wybierz właściwą siatkę centylową. Więcej o tym  TUTAJ
  2. Zapisz sobie wartość masy ciała i długości ciała Twojego dziecka.Na przykład: chłopiec: 8 miesięcy, 8,2 kg, 70 cm, karmiona piersią
  3. Na siatce centylowej :

 

  • na osi poziomej (na dole) zaznacz wiek dziecka, a na osi pionowej zaznacz długość ciała (wzrost)

 

malgorzatajackowska.com

 

  • poprowadź dwie proste linie (np ołówkiem) tak, żeby się przecięły

malgorzatajackowska.com (1)

 

W naszym przypadku okazuje się, że punkt przecięcia znajduje się nieco pod środkową, zieloną linią. Teraz prowadzimy krzywą w mniej więcej tej samej odległości od zielonej linii – aż do końca do prawej strony (jasny zielony kolor):
siatka 3

Wiemy teraz, że chłopiec znajduje się nieznacznie poniżej 50 centyla, jeżeli chodzi o wzrost.

Podobnie sprawdzimy siatkę dla masy ciała:
siatka mc 1

Jeżeli chodzi o masę ciała, chłopiec znajduje się nieco powyżej 15 centyla.

CO WYNIKA z tych informacji? Co to znaczy, że dziecko znajduje się np na 15 centylu masy ciała?

Na pewno nie to, że jest za chude i trzeba je utuczyć. Oznacza to, że biorąc pod uwagę ogół populacji dzieci (na podstawie której powstała siatka) w jego wieku, 15 % dzieci jest od niego lżejszych a 85% cięższych.

Z pojedynczego pomiaru tak naprawdę niewiele wynika. A już na pewno nie ma sensu sprawdzać tylko masy ciała, bez odniesienia jej do wzrostu (i odwrotnie). Pamiętajcie o tym.

Jeżeli zdarzy się, że dziecko gwałtownie „spada” z centyli lub nagle wyskakuje do góry lub znajduje się „poza siatką” tzn poniżej 3 lub powyżej 97 centyla, to prawdopodobnie lekarz pediatra zleci dodatkowe badania i przyjrzy się dziecku uważniej. Mimo wszystko warto wiedzieć, że poniżej 3 centyla i powyżej 97 znajduje się nadal 3% zupełnie zdrowych dzieci.

Powtarzając za Carlosem Gonzalesem „Jak pediatra odróżni te 3% zdrowych dzieci, które znajdują się poniżej kreski, od dzieci, które mają niedowagę z powodu jakiejś choroby? Od tego właśnie są studia!” 😉

Patrząc na siatki centylowe warto pamiętać o tym, że dają one orientacyjną informację. Pozwalają na śledzenie procesu wzrastania dziecka. Nie są wzorcem po którym liniowo co do milimetra dziecko MUSI się wspinać. Normą mogą być odchylenia o całe pasmo a nawet dwa. Oprócz siatki trzeba patrzeć też np. na to, czy maluch nie zwiększył swojej aktywności (np nauczył się raczkować i teraz sprawdza wszystkie zakamarki w domu), czy nie ma jakiejś infekcji, rosnących zębów itd. Trzeba też patrzeć na całą historię dziecka, nie tylko na pomiar z jednego danego dnia.

Przeczytaj też

5 komentarzy

  1. Jak mierzy się wzrost niemowlaka żeby nanieść go potem na siatkę?
    W sensie – po fałdkach (tzn. centymetrem „na raty” – od zgięcia do zgięcia) czy po prostu na „wyciągniętym”/wyprostowanym ciałku (tak mierzy pediatra w trakcie wizyty kontrolnej ale wg tej metody mój syn potrafił się skurczyć pomiędzy wizytami)? Przy tych dwóch sposobach mierzenia, potrafią być różnice nawet kilku centymetrów.

  2. Witam, a co z siatkami BMI dla dzieci, czy są wiarygodne? Bo moja córka ma 15 miesięcy i waży 8.39 kg (75c), mierzy 79 cm (10-25c), a bmi wychodzi 13,44 (<5c) i lekarz stwierdził niedowagę. Badania w normie tylko jest podejrzenie alergii, gdyż ma suche miejsca na rączkach i czasami na twarzy i nadal ciemieniuchę. Dodam, że nadal jest karmiona piersią i zalecenie od lekarza brzmi abyśmy oby dwie odstawiły mleko krowie i mam jej podawać mleko modyfikowane dodatkowo aby przytyła. Co Pani sądzi o tych zaleceniach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *