Fasolka w sosie pomidorowym to moja alternatywa dla popularnej fasolki po bretońsku. Bez kiełbasy, boczku i mąki. Jeden z moich ulubionych szybkich przepisów na wegetariański obiad lub kolację. Sprawdzi się też jako sposób na podanie fasoli niemowlakowi albo małemu dziecku.
Namawiam Was na włączenie do Waszej rodzinnej diety strączków – są swietnym źródłem białka, wapnia i żelaza oraz błonnika. Dzięki czestszemu spożywaniu soczewicy, ciecierzycy czy fasoli masz też okazję ograniczyć ilość mięsa w diecie (a to dobrze dla naszego zdrowia i naszej planety!)
Tu przeczytasz więcej o strączkach – czy można je podawać dzieciom i dlaczego warto je włączyć do diety?
FASOLKA W SOSIE POMIDOROWYM
SKŁADNIKI
na 2 dorosłych + 2 dzieci
- 3 puszki fasolki (użyłam 2 puszki czerwonej i jedną białej)
- około 500 ml przecieru pomidorowego
- 1 nieduża cebula
- 1 nieduża marchewka
- 1 łyżeczka musztady
- 1 łyzeczka oregano
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- ewentualnie szczypta soli
- oliwa z oliwek
- 2-3 ząbki czosnku (lub więcej jeśli lubicie)
PRZYGOTOWANIE
Posiekaj cebulę i czosnek, marchewkę umyj, obierz i zetrzyj na grubej tarce lub drobno posiekaj.
W średniej wielkości garnku podgrzej 2-3 łyżki oliwy i wrzuć cebulę, czosnek i marchewkę. Zamieszaj i podsmaż na niedużym ogniu żeby się lekko zeszkliły (ok 5 minut).
Fasolkę odsącz z zalewy (możesz ją opłukać na sitku) i wrzuć do garnka. Dodaj przecier pomidorowy i zagotuj całość zwiększając ogień. Dodaj musztardę i wymieszaj dobrze. Zmniejsz ogień/grzanie pod garnkiem i gotuj wszystko mieszając co jakiś czas przez około 25-30 minut żeby sos się lekko zagęścił.
Jeśli gotujesz też dla niemowlaka to możesz do podsmażania warzyw na początku dodać nieco wody żeby całość się raczej poddusiła niż smażyła. Odłóż też porcję dla niego przed posoleniem całości.
Podawaj z pieczywem (najelepiej pełnoziarnistym), możesz na talerzu dodać łyżeczkę śmietany i posypać porcję posiekaną natką pietruszki lub kolendrą.
Smacznego!
Komentarze pod artykułem
Od którego miesiąca życia dziecka można podać to danie?
Marta, jeśli w diecie Twojego dziecka są już przynajmniej niektóre z tych składników wymienionych w przepisie. Oprócz soli wszystkie są w porządku w diecie niemowlaka właściwie od początku rozszerzania diety czyli po 6 miesiącu.