fbpx

Mleko modyfikowane po 1. roku życia

Często słyszę pytanie „Czy potrzebne jest mleko modyfikowane  po 1 roku życia?”
W Internecie można odszukać bardzo szybką i dość kategoryczną odpowiedź, że NIE, że nie trzeba podawać mleka modyfikowanego po 1. roku życia dziecka. Czy to zawsze prawda?

A co jeśli dziecko ma rok i pije nadal kilka porcji mleka modyfikowanego? Albo jest karmione piersią, pije dużo mleka, posiłki stałe zjada w śladowych ilościach a chcemy zakończyć karmienie piersią? Albo co jeśli dziecko jest karmione mieszanie? Czy wtedy też z całą pewnością nie jest potrzebne mleko modyfikowane po 1. roku życia?

Jak zwykle sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Przecież to nie jest tak, że dziecko kończące 1. rok życia w magiczny sposób zrezygnuje w ogóle z picia mleka modyfikowanego, szczególnie jeśli to tej pory piło go dużo. Nie zawsze jest tak łatwo zrezygnować z mleka z dnia na dzień.

Może być tak, że dziecko w drugim roku życia nadal będzie potrzebowało mleka modyfikowanego. A jeśli będziemy chcieli z dnia na dzień zakończyć karmienie mlekiem, to mogą pojawić się problemy z jedzeniem posiłków stałych, bo może nie jeść wystarczająco dużo posiłków stałych żeby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię i wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. A jeśli jest karmione piersią i odstawiamy je z końcem pierwszego roku życia? Mleko modyfikowane zwykle nie jest potrzebne. Ale czasami może być. Przynajmniej na jakiś czas.

Dlatego moim zdaniem odpowiedź na pytanie „Czy  można zrezygnować z mleka modyfikowanego po 1 roku życia?” jest taka, że wszystko zależy od tego jak wygląda dieta dziecka do tej pory.

Po 1. roku życia nadal trwa rozszerzanie diety

Jeśli w pierwszym roku życia nie wprowadzimy regularnych posiłków stałych, dziecko nie nauczy się jeść tego co jest przygotowywane w domu, a w związku z tym ciężko będzie mu się przestawić na dietę rodzinną w drugim roku życia. Zwróć uwagę, żeby w czasie rozszerzania diety podawać regularnie posiłki stałe o dużej gęstości odżywczej, czyli takie które w małej objętości zawierają dużo energii i składników odżywczych. Bo dzieci zjadają małe porcje.

Pamiętaj też, że zalecenia mówią o tym, że koło 9-10 miesiąca można zacząć podawać posiłki stałe przed karmieniami mlekiem, albo nawet zamiast posiłków mlecznych jeśli Tobie i/lub Twojemu dziecku to pasuje. Dotyczy to zarówno karmień z piersi jak i z butelki. Oczywiście czas rozszerzania diety to czas na poznawanie, próbowanie, smakowanie kuchni rodzinnej więc Maluch nie musi zjadać dużych porcji. Ale powinien mieć okazję jeść inne posiłki niż tylko mleko.

Dziecko, które ma 10-12 miesięcy powinno dostawać 3-4 posiłki stałe, mogą być podawane przed karmieniami mlekiem albo zamiast, jeśli tak zdecydujecie. Pozostałe karmienia mleczne mogą pozostać bez zmian np. do drzemki, wieczorne, nocne czy poranne. Są dzieci, które mają rok i piją 2 razy dziennie mleko, (niezależnie od tego czy są karmione czy z piersi czy z butelki), a są i takie które piją podobnie często jak mając pół roku.

Moim zdaniem, jeśli dziecko jest zdrowe, dobrze rośnie i prawidłowo przybiera na wadze oraz je stałe posiłki, to nie ma powodu żeby mu ograniczać mleko z piersi, ale ostatecznie wszystko zależy od Waszej/Twojej decyzji.

W drugim roku życia dalej regularnie podajemy posiłki stałe, a dodatkowo możemy stopniowo zacząć ograniczać mleko modyfikowane. Piersią możesz karmić na żądanie tak długo jak tego chcecie i potrzebujecie (pod warunkiem, że dziecko jada też posiłki stałe). Chodzi o to, żeby dać dziecku możliwość korzystania z posiłków stałych i dostarczenia z nich składników odżywczych. Aby do tego doszło dziecko musi poczuć, że może proponowanymi posiłkami stałymi się najeść.

Zobacz wpis o tym jak często podawać posiłki stałe w czasie rozszerzania diety i co to znaczy, że mleko jest podstawą diety dziecka?

Ale wróćmy do mleka modyfikowanego. Czy trzeba podawać mleko modyfikowane po 1. roku życia? Przyjrzyjmy się trzem różnym sytuacjom, w zależności od tego jakie mleko i jak dużo piło dziecko do tej pory.

1. Dziecko skończyło rok, jest karmione tylko mlekiem modyfikowanym i zastanawiasz się, czy można z niego zupełnie zrezygnować po 12 miesiącu?

Po pierwsze trzeba się przyjrzeć ile mleka dziecko teraz pije. Jeśli wypija duże ilości (więcej niż 500-600 ml dziennie), to najlepiej stopniowo zmniejszać ilość i powoli zastępować mleko modyfikowane produktami mlecznymi lub jego zamiennikami roślinnymi (najlepiej napojem sojowym wzbogacanym w wapń). Dzieci w drugim roku życia powinny dostawać nie więcej niż około pół litra mleka do picia (modyfikowanego lub krowiego) ze względu na dużą ilość białka (jego nadmiar zwiększa ryzyko nadwagi w późniejszym życiu).

Dobrze jest więc dążyć do tego, żeby roczny maluch jadł nie więcej niż około pół litra mleka a oprócz tego dostawał stałe posiłki 3-4 razy dziennie plus ewentualnie 1-2 przekąski (zależnie od Waszego planu dnia i apetytu dziecka).

Oprócz ilości mleka, trzeba zwrócić uwagę na to jak wygląda dieta dziecka. Ile posiłków stałych dostaje? Co dostaje do jedzenia? Czy są tam dania, które mogą zawierać mleko?

 • Jeśli posiłków stałych jest mniej niż powinno to zacznij od tego, żeby wprowadzić regularnie podawane posiłki, podawane przed karmieniem mlekiem lub zamiast niego.
 • Włącz mleko modyfikowane do posiłków zamiast podawać je w butelce (np. zamiast porannej butelki dodaj mleko do kaszy lub podaj do picia w kubku jako dodatek do śniadania), a w następnej kolejności zmień mleko w modyfikowane w posiłkach na zwykłe krowie mleko lub napój sojowy wzbogacany wapniem (jeśli nie chcesz podawać krowiego mleka).
 • Jak najczęściej podawaj mleko modyfikowane inaczej niż z butelki ze smoczkiem. Np. z otwartego kubka lub bidonu z rurką.
 • Jeśli maluch pije w nocy spróbuj podać mu mniej mleka niż zwykle, lub podaj mu mleko z kubeczka zamiast z butelki. Pamiętaj, żeby nie podawać mleka na leżąco i nie zostawiać dziecka z butelką do samodzielnego picia bo może się zachłysnąć.

Sam fakt, że dziecko będzie nadal pić mleko modyfikowane nie jest problemem. Może go nadal potrzebować, podobnie jak dzieci karmione piersią. Bo nie umie się jeszcze najadać stałymi posiłkami, bo karmienie kojarzy mu się z przytulaniem do rodziców, usypianiem, a ssanie smoczka jest przyjemne. Większym problemem po 1. roku życia jest rosnące ryzyko próchnicy butelkowej jeśli dziecko pije ze smoczka w nocy. Tego smoczka warto pozbyć się jak najszybciej i dbać o higienę jamy ustnej Malucha oraz unikać w diecie próchnicogennych produktów (cukrów prostych w nadmiarze np. musów owocowych, soków, obklejających zęby przekąsek np. chrupków kukurydzianych itd.)

Nie musisz z dnia na dzień przestawać podawać mleka, które dziecko piło do tej pory. Na ograniczenie ilości mleka w diecie możecie dać sobie kilka tygodni albo miesięcy. Dziecko ma cały drugi rok życia żeby z diety mlecznej przejść na dietę rodzinną, albo przynajmniej znacznie zmniejszyć ilość mleka modyfikowanego na rzecz posiłków stałych.

2. Dziecko skończyło rok i jest karmione zarówno mlekiem mamy, jak i mlekiem modyfikowanym.

Dziecko, które jest karmione mieszanie powinno również regularnie dostawać posiłki stałe, zasady są takie same jak opisane powyżej.

Zwykle spokojnie można w ciągu kilku dni zmniejszyć ilość mleka modyfikowanego, a nawet z niego zrezygnować zupełnie. A w jego miejsce do diety włączyć naturalne produkty mleczne np. mleko krowie, jogurty naturalne, ser biały, nieduże ilości żółtego sera. Karmienie piersią w takiej sytuacji możesz kontynuować tak długo jak chcecie. Nawet jeśli Twoje dziecko pije z piersi tylko kilka razy na dobę albo np. tylko w nocy.

3. Dziecko jest karmione piersią i kończy rok, chcesz odstawić je od piersi i zastanawiasz się, czy trzeba wprowadzić mleko modyfikowane do jego diety?

Jeśli dziecko ma rozszerzaną dietę, są w niej obecne już produkty mleczne oraz dostaje regularnie posiłki, które są dobrze zbilansowane i dostarczą potrzebnych dziecku składników odżywczych i energii, to zazwyczaj nie ma potrzeby wprowadzania mleka modyfikowanego po 1 roku życia w czasie odstawiania dziecka od piersi.

Pytasz jak dobrze zbilansować dietę, aby zaspokoić zapotrzebowanie żywieniowe dziecka bez konieczności podawania mleka modyfikowanego? Słusznie 😉

To ile i jakiego jedzenia dziecko potrzebuje zależy od jego masy ciała. Średnio dzieci w wieku 12-18 miesięcy ważą mniej więcej 10-12 kg i potrzebują około 850 – 1000 kcal dziennie.

Wyobraź sobie, że to zapotrzebowanie kaloryczne rozkładamy na 5 posiłków. To będą nieduże posiłki!

Zobacz jak wygląda przykładowy jednodniowy jadłospis bogaty w żelazo dla rocznego dziecka, który możesz pobrać za darmo.

Roczne dziecko ważące około 10 kg, które już nie pije mleka mamy ani mleka modyfikowanego, potrzebuje mniej więcej 3 porcji produktów białkowych. Produkty białkowe to: mięso, ryby, nabiał, jaja i nasiona roślin strączkowych. Dobrze, żeby były to zarówno produkty bogate w wapń (mleko, przetwory mleczne, strączki) jak i produkty bogate w żelazo (mięso, ryby, jaja, strączki).

1 porcja to np.:

 • 60 g mięsa lub ryby, 1 jajko
 • mniej więcej 2/3 szklanki mleka krowiego, ½ szklanki jogurtu lub maślanki lub kefiru, plaster białego sera, plasterek żółtego sera
 • 1/3 szklanki ugotowanych nasion roślin strączkowych albo 2 łyżki pasty z tych strączków

Ta 1 porcja nie musi być podana na raz. Dziecko może np. na śniadanie zjeść pół jajka i łyżeczkę jogurtu, na obiad trochę mięsa z warzywami i jeszcze trochę w zupie, na przekąskę kromkę chleba z pastą ze strączków, a na kolację kaszę na mleku. Oraz, może być tak, że dziecko je więcej i chętniej przez jakiś czas a potem mniej i mniej chętnie przez inny czas (dzieci tak robią, póki są zdrowe i dostają różne produkt, z których mogą wybierać to nie musisz się tym za bardzo przejmować).

Oczywiście do tego w diecie powinny być obecne też:

 • produkty zbożowe (około 4 porcje – porcja to np. 1 kromka pieczywa, 2 łyżki ugotowanej kaszy, makaronu czy ryżu),
 • warzywa i owoce (zwykle około 150-200g owoców i około 250-300 g warzyw)
 • tłuszcze (3-3,5 łyżek oliwy, oleju, zmielonych nasion i/lub orzechów lub masła, na cały dzień).

A jeśli podawać mleko modyfikowane po 1. roku życia, to jakie?

Na pewno słyszałaś o tym, że są specjalne mleka dla dzieci po 1. roku życia. Czy trzeba je podawać?

Mleka są oznaczone cyferkami. Mleko nr 1 jest przeznaczone dla niemowląt w pierwszym półroczu życia. Nr 2 dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy a mleko nr 3 (typu junior) dla dzieci po 1 roku życia.

Ale.. te numery wynikają tak naprawdę raczej z potrzeby rynkowej niż z tego, że te produkty znacząco się od siebie różnią, jeśli chodzi o zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Na dodatek mleka nr 1 i 2 mają precyzyjnie określony skład i wymagania dotyczące jakości (Ustawa O Bezpieczeństwie Żywności I Żywienia, prawo unijne i rozporządzenie Ministra zdrowia). Mleka typu junior już nie muszą spełniać tak restrykcyjnych norm. Częściej zawierają dodatki słodzące.

Moim zdaniem jeśli dziecko w pierwszym roku życia dostaje mleko modyfikowane numer 2 i planujemy je niedługo odstawić, to nie ma potrzeby wprowadzania mleka nr 3. Dziecko może nadal pić mleko nr 2. Nie musisz zmieniać mleka na mleko typu junior, a tym bardziej wprowadzać go do diety jeśli dziecko do tej pory w ogóle nie piło mleka modyfikowanego.

Podsumowując: kiedy potrzebne jest mleko modyfikowane po 1. roku życia?

Mleko modyfikowane po 1 roku życia nie jest niezbędne w diecie dziecka, ale w zamian musimy podawać produkty mleczne lub ich zamienniki. I podawać dziecku regularnie posiłki stałe, tak żeby mogło się najadać nie tylko mlekiem i żeby jego organizm dostawał potrzebne mu składniki z posiłków stałych.

Podobnie jak przy zakończeniu karmienia piersią, ważne jest, żeby mleko modyfikowane odstawić stopniowo, nie z dnia na dzień. Zastępując je zróżnicowanymi posiłkami stałymi i biorąc pod uwagę jak dziecko będzie na to reagować. Czasami moment na odstawienie mleka jest gorszy, czasami lepszy.

I ostatnia sprawa na podsumowanie. Dzieci są różne, podobnie jak dorośli są różni (już to na pewno mówiłam i pisałam, ale będę powtarzać bez końca). Twoje dziecko może być gotowe na odstawienie mleka modyfikowanego mając dokładnie rok, ale może też potrzebować go nadal mając np. półtora roku. Nieważne jak je dziecko Twojej sąsiadki, albo jak według deklaracji Teściowej jadł Twój Partner albo jak Ty jadłaś kiedy byłaś niemowlakiem.

Twoje dziecko może potrzebować czegoś zupełnie innego i to jest naprawdę najważniejsze.

Mleko modyfikowane dla alergika po 1 roku życia

Jeśli dziecko ma alergie pokarmowe, w szczególności alergię na białka mleka krowiego, to czasem podawanie specjalnego mleka dla alergików może być dobrym pomysłem. Ale nie jest to obowiązkowe postępowanie.

Przeczytaj więcej o diecie alergika w praktyce.

Zobacz nagranie #kwadranszjackowska o mleku po 1 roku życia w diecie alergika na YouTube lub posłuchaj na Spotify.

Zobacz tutaj nagranie #kwadranszjackowska na temat mleka po 1 roku życia:

#kwadranszjackowska możesz ogladać na żywo w poniedziałki o 12:00 na Instagramie i Facebooku oraz w Facebookowej grupie wsparcia. Nagrania znajdziesz na YouTube.
I na deser – na podsumowanie tematu mleka modyfikowanego po 1. roku życia – mam dla Was skrót najważniejszych informacji w postaci notatki wizualnej.

rys: Monika Fabiańska – Nowoczesna Asystentka


Masz pytanie? Zostaw komentarz!
Ten wpis się przyda? Możesz udostępnić ten wpis na Facebooku lub Instagramie <3 Dziękuję!

Please wait...

Dziękuję za zapisanie się do newslettera! Proszę odbierz teraz email ode mnie i potwierdź zapis!
Cieszę się, że będziemy w kontakcie!

Udostępnij artykuł!

Komentarze pod artykułem

 1. A co z podawaniem mleka na noc? Moja córka niedługo konczy rok i chcialabym odstawic ja od piersi. Czy można podawać mm po 1 roku życia do zasypiania lub przy pobudkach nocnych?

  1. Natalia, teoretycznie można ale tego nie polecam. Będziesz musiała prawdopodobnie wprowadzić mleko w butelce w takiej sytuacji a nocne karmienia z butelki po 1 rż zwiększają ryzyko próchnicy. Myślę że lepiej wprowadzić sycącą kolację (może być z dodatkiem mleka lub nabiału). I zacząć odstawianie od karmień w dzień – zamieniać je na posiłki stałe, a nocne karmienia z piersi odstawić na końcu, nie podając w zamian innego mleka, ewentualnie wodę do picia.

  2. Moim zdaniem można próbować ograniczyć nocne karmienia MM własnie po 1 roku życia ale z uwagą na potrzeby dziecka (bo może nadal być w nocy po prostu głodne). Zobacz koniecznie w zalinkowanym we wpisie filmie, opowiedziałam tam więcej na ten temat.

   1. Pani Małgosiu, a czy jak kp i daje córce wieczorem koło 19 kaszkę na kolacje to mogę ja robić na mleku np krowim czy powinnam na wodzie? Mała idzie spać koło 20 i wtedy oczywiście kp. Ma 11 miesięcy.
    Pozdrawiam

 2. A jaka wygląda sprawa z bilansowaniem diety w pierwszym roku, czyli 6-12 miesięcy? Ile białka i węglowodanów powinno spożywać takie małe dziecko z posiłków?

  1. Haniu, myślę że na etapie rozszerzania diety nie jest to tak ważne bo podstawowym źródłem składników odżywczych jest mleko. Ważniejsze jest poznawanie pokarmów, oswajanie się z nimi, poznawanie smaków, budowanie dobrych skojarzeń z porą posiłków. Ja nigdy nie liczę kaloryczności i makroskładników dla niemowląt. Ale jeśli potrzebujesz konkretnych liczb to można je sprawdzić w Normach Żywienia Człowieka (są dostępne online na stronie IŻŻ)

  1. Agnieszka można nie wprowadzać ale to zależy od tego jak dużo mleka z piersi pije dziecko i czy chcesz żeby mleko krowie i produkty nabiałowe były w jego diecie? Jeśli tak to dobrze je wprowadzić żeby poznało te produkty i żeby były obecne w diecie dziecka.

 3. Cieszę się, że trafiłam na ten wpis. Moja córka ma 1,5 roku karmiłam ją wyłącznie piersią przez 13 miesiecy a do teraz myślałam, że skoro nie pije już mleka (krowiego nie chciała) powinnam dawać jej w ciągu dnia 3 porcje produktów nabiałowych (co oznaczało np. biały serek pół kubka, kubek jogurtu itp). Chyba błędnie myślałam że potrzeba jej aż tyle produktów nabiałowych. Dziecko ma apetyt i chętnie je wszystko. Od pewnego czasu zauważyłam, że niektóre kupki mają kwaśny zapach (jak ocet) teraz sobie myślę, że może to przez nadmiar produktów nabiałowych w diecie? Czy mogę mieć rację?

 4. A co Pani sądzi o mlekach, które na pierwszym lub jednym pierwszych miejsc w składzie mają syrop glukozowy? Stoję właśnie przed wyborem czy zostać przy mleku 2 czy zmienić na 3. Obecne mleko poleciła mi gastrolog, zdałam się na jej opinię i nie sprawdziłam wcześniej, a dziś zobaczyłam że to mleko na pierwszym miejscu ma syrop glukozowy :/ i nie wiem czy zmienić na 3 które ma ten syrop ale na dalszym miejscu czy zostać przy 2. Córka je 3 posiłki stałe plus nieraz przekąska

  1. Myślę, że to jeden z powodów, dla których lepiej zostać przy mleku nr 2. Te z numerem 3 mają nieco “łagodniejsze” przepisy dotyczące składu stąd właśnie takie dodatki jak syrop glukozowo-fruktozowy niestety..

   1. Pani Małgosiu a co w sytuacji, gdy córka mając prawie rok je w ciągu dnia 4 stałe posiłki(kaszka, zupa, II danie z mięsem, kisiel/budyń) i w nocy budzi się na 3/4 karmienia? W dzień nie chce pić mleka. Pije wodę, ale nie jakoś bardzo dużo. W nocy wypija ok. 600 ml mm i ok. 150ml mojego mleka. Do mleka dorzucam też kaszkę (bez cukru). Odciągam mleko, bo mała odmówiła ssania piersi w 8 miesiącu. Ps. Mała jest drobna i szczupła. Coś k. 9 kg.

 5. Pani Małgosiu, to moj pierwszy komentarz, wiec przede wszystkim bardzo dziękuję za wszystkie Pani artykuły, które niejednokrotnie pomogły mi znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Wciąż mam jednak dylemat, jeśli idzie o ilość nabiału, w tym dodatkowego mleka, jaka powinno dostawać dziecko w drugim roku życia karmione piersia. Moja córeczka kończy niebawem 16 miesięcy. Aktualnie karmię ją ok. 4-5 razy na dobę, w tym 2-3 razy w nocy, kiedy wypija raczej niewiele (karmienia są krótkie, wynikają raczej z potrzeby przytulenia). Oprócz tego staram się podawać jej dziennie 2 porcje nabiału (1 porcja to wg znanych mi źródeł odpowiednik 1 szkl. mleka krowiego, a wiec: kubek jogurtu ok. 150 g, 2 plasterki sera żółtego, pół serka typu Bieluch, 2 łyżki twarogu – wszystko oczywiście z różnymi dodatkami). Czy takie ilości, łącznie jak myślę będące odpowiednikiem tych 500 ml mleka, o których Pani pisze, są odpowiednie dla dziecka w wieku 12-24 miesięcy? Czy jednak źle interpretuję Pani słowa?

  1. Paulina, cieszę się że moje artykuły się przydają 🙂

   Tak, myślę że proponowanie nabiału maluchowi tak jak napisałaś, mniej więcej 2 razy dziennie to własnie taka ilość jaka jest potrzebna. Oczywiście biorąc pod uwagę to że dziecko może zjeść raz mniej, raz więcej 😉

   1. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Po napisaniu mojego poprzedniego komentarza zaczęłam się jeszcze obawiać, czy nie podałam przykładowych porcji nabiału zbyt pochopnie. Nie chciałabym zaś wprowadzić w błąd innych czytelniczek. W wybranych źródłach (np. na stronie: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52547,zywienie-dziecka-w-2-roku-zycia) znaleźć można rzeczywiście informację, że szklance mleka pod względem ilości wapnia odpowiadają 2 plasterki sera żółtego, 35 dkg sera białego (chyba ok. 2 łyżek) czy nawet szklanka maślanki/kefiru. Z Pani artykułu, ale też choćby z Poradnika żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia opracowanego w Zakładzie Żywienia Instytutu Matki i Dziecka wynika jednak, że to za dużo i to niemal o 100%. Czy mogłaby Pani wyjaśnić, skąd takie rozbieżności? i czy ważne jest, by – podając te 2 porcje dziennie – jednak nie przesadzać z ilością i trzymać się tego plasterka sera, a nie dwóch, lub połowy szklanki kefiru, a nie całej? Może jestem zbyt dociekliwa, ale bardzo dbam o dietę mojej córeczki i nie chciałabym niczego zaniedbać, a informacji zewsząd jest tyle, że już można się pogubić…

   2. Małgosiu, synek właśnie skończył 11m i niedawno go odstawiłam od piersi. Obecnie je ok 4 posiłki dziennie + na noc pije mm nr 2 ok 150ml a potem jeszcze 1-2 w nocy/nad ranem po 100/150ml już rozcieńczone. Ciężko mu bez tego usnąć, a na butelkę wręcz się rzuca (krzyczy jak ją przygotowujemy). Po niej łatwiej zasypia. Chciałabym już ograniczyć te karmienia mm w nocy, wydaje mi się że synek już ich nie potrzebuje a na pewno nie tyłu. Jak to najlepiej zrobić? W jakiej kolejności i ile ml powinien dostawać Twoim zdaniem?

 6. Czyli po roku powinno być w diecie do 500 ml mleka, bądź produktów mlecznych. Ale do kiedy taki przedział obowiązuje, do jakiego wieku? Co z 2, 3 latkami.?

  1. Monika to są zalecenia na drugi rok życia, później ilość może być nieco większa bo dzieci zwykle są już nieco większe i po prostu więcej jedzą 😉 ale nadal proporcje grup produktów w diecie powinny być mniej więcej takie jak opisałam w artykule

  2. Pani Małgosiu, bardzo interesuje mnie temat nabiału w diecie dziecka dlatego bardzo bym prosiła o odpowiedź na post Pani Pauliny z 12 maja.

  3. Paulina,
   trudno mi się odnieść do wielkości porcji opisanych w linku, który podałaś, bo nie ma tam źródła z którego są te wartości. Ale już wyjaśniam skąd moje wyliczenia 😉
   Robię wyliczenia zależne od wieku i masy ciała dziecka, dzieci między 1 a 3 rokiem życia zwykle są w zaleceniach traktowane “zbiorczo”. Np norma na wapń jest podawana tak jak w artykule, który zalinkowałaś – 800 do 1000 mg. 1000 mg wapnia to takie zapotrzebowanie jak dla dorosłych, i w praktyce żywienia dziecka, które ledwie kończy rok jest ono bardzo baaardzo trudne do zrealizowania. Na dodatek np w brytyjskich wytycznych (do których mam ogromne zaufanie) norma dla dzieci w drugim roku życia to 700 mg.
   Moje wyliczenia opierają się na założeniach jak w artykule – że dziecko potrzebuje około 850-100 kcal dziennie. Jeśli nawet nie pije już mleka modyfikowanego lub mleka mamy to te podane wielkości porcji dostarczą mu potrzebnych składników, w tym wapnia (nie tylko z produktów mlecznych 😉 )
   Im dziecko jest starsze i więcej waży, tym jego zapotrzebowanie na energię będzie większe i może potrzebować więcej jedzenia, zresztą i tak ostatecznie to maluch powinien decydować o tym ile zje z posiłków, ktore mu podamy.

 7. Jak pogodzić mm i kp w sytuacji gdy dziecko jest niechętne do jedzenia produktów stałych? Mała skończyła rok, je bardzo mało (chodzimy do neurologopedy, niestety, bez większych efektów). Karmię piersią ale wkrótce wracam do pracy i od 11 miesiąca wprowadziłam mm. Póki co, podaję je dwa razy dziennie rano i wieczorem, poza tym pierś w ciągu dnia i w nocy. Czy taki sposób karmienia jest dobry? Jak ograniczyć karmienia noce w sytuacji gdy dziecko pije bardzo mało wody (nie chce) i średnio radzi sobie z kubeczkami otwartymi, z butelki wody również nie pije?

 8. Jak łączyć mm z kp i “niejadkiem”? Czy to w ogóle jest możliwe, słyszałam głosy, że jak wprowadza się mm, to powinno się zaprzestać kp (?). Moja mała obecnie ma 12 miesięcy, mm wprowadziłam od 11 miesiąca głownie dlatego, że wracam wkrótce do pracy. Rozszerzanie diety idzie nam bardzo słabo, jest niechętna do jedzenia, je śladowe ilości 🙁 jesteśmy pod opieką neurologopedy, niestety, większych efektów nie widać; jest nawet gorzej niż na początku rozszerzania diety. Wody również pije bardzo mało… nadrabiamy piersią (w ciągu dnia i w nocy, mm dostaje 2 razy dziennie). Chciałabym ją wkrótce odstawić ale też nie wiem jak, wody w nocy jeszcze nie próbowałam (nawet jak wypije, to będą to małe ilości). Czy jak zrezygnuję z piersi zamiast wody w trakcie dnia mogę jej podawać mm w odpowiednich ilościach i czy to wystarczy? Oczywiście, wodę będę proponować. Pomocy 🙂

  1. Sylwia, jeśli Twoja córka ma rok i jest karmiona piersią to moim zdaniem nie ma sensu podawać jej MM. To jeszcze więcej mleka w diecie i tym bardziej nie będzie głodna na stałe posiłki. Odstawiłabym na Twoim miejscu mleko modyfikowane i podawała regularnie posiłki stale w ciągu dnia po prostu.
   A o powrocie do pracy koniecznie zobacz tutaj: https://malgorzatajackowska.com/2016/02/02/karmie-piersia-i-jestem-konkurs/
   Koniecznie z komentarzami 🙂

 9. Pani Małgosiu, czy dobrze rozumiem, że roczne dziecko może pić 500 ml mm plus produkty nabiałowe, np. kaszka na mleku krowim? Czy mleko krowie zamiennie z mm?

  1. Sylwia, po 1 roku życia dobrze jest dążyć do tego, żeby w sumie mleka krowiego, nabiału i MM nie było więcej niż te OKOŁO 500ml. Chodzi o to żeby dziecko nie jadło nadmiernej ilości białka. Oczywiście jak zwykle z dziećmi vs zaleceniami 😉 – to jest wszystko kwestia stopniowych zmian. Bo przecież dzieci nie zmieniają się nagle w jedną noc kończąc rok. Więc po skończeniu tego roku można w tą stronę iść – podawać mniej MM, włączać je do posiłków, zamieniać w posiłkach na mleko do picia lub podawać mleko krowie do picia zamiast mm jeśli dziecko ma urozmaiconą dietę i dobrze na nie reaguje 🙂

 10. Bardzo dziękuję za ten artykuł, trochę mi rozjaśnił moje obecne wątpliwości. Moje bliźniaki mają obecnie 15 miesięcy – w dzień jedzą stałe posiłki, w nocy nadal piją mleko mm. Właśnie nad tym zastanawiam się – czy powinnam zacząć im ograniczać mleko w nocy. Syn pije ok 600ml na dobę, córka ok 800 – w porcjach wieczorem – przed snem, w nocy i nad ranem/rano(wszystko z butelki). Mleka jest więcej niż te 500ml – czy rzeczywiście zacząć je ograniczać stopniowo? Czy zacząć od tego, żeby przejść na picie z kubka? Martwi mnie jedzenie w dzień – czasem nie zjedzą w ogóle tego co przygotowałam – czasem 2-3 łyżki. Jak nie zjedzą to szykować coś innego? Czy czekać do kolejnego posiłku? Dzieciaki są drobne, ale zdrowe, mimo wszystko ja chyba podświadomie boję się o ich wagę i chce żeby jadły. Boję się, że jedzenie takiej ilości mm przekłada się na niejedzenie w dzień.

  1. Ewelina, to trochę podobnie jak z tym co napisałam pod pytaniem Sylwii – stopniowo możesz próbować zmniejszać ilość mleka w nocy, próbować podawać wodę, albo mniej mleka, zależnie od reakcji dzieci. One mają prawo jeszcze jeść sporo mleka ale też powinny dostawać w ciągu dnia regularnie posiłki stałe. Nawet jeśli zjadają 2-3 łyżki (prawdopodobnie wynika to właśnie z tego że nadal mają dużo mleka w diecie 😉 ) – nie musisz proponować kolejnego dania jeśli zjadają mało. Po prostu kolejny posiłek. Możesz spróbować wieczorną porcję MM ograniczyć na rzecz kolacji (będzie łatwiej niż walczyć z nocnymi karmieniami).

 11. Witam serdecznie. Bardzo dziękuję za wyczerpujący, świetnie napisany artykuł. Właśnie tego szukałam. Chciałam zapytać o karmienia nocne. Córka kończy za tydzień roczek. Od początku rozszerzania diety chętnie zjada wszystko co jej podam. Obecnie zjada drugie śniadanie, obiad, podwieczorek jako posiłki stałe. Na noc i z samego rana mm. Niestety od jakiegoś czasu wielokrotnie budzi się w nocy. Do tej pory nigdy tak nie było. Był już okres kiedy przesypiała całą noc. Próbowałam podawać wtedy wodę, absolutnie nie działa. Próbowałam bardziej rozrzedzone mleko, w efekcie już po dwóch godzinach kolejna pobudka. Czy możliwe że córka jest tak bardzo głodna? Czasem po tym jak zje w nocy to nie śpi godzinę lub nawet dwie. Przewraca się z boku na bok, jakby nie może zasnąć. Z czego może to wynikać? Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

 12. To mój pierwszy komentarz, więc proszę o wyrozumiałość. Mój syn skończył dziś 11miesięcy, od 3m.ż jest karmiony wyłącznie moim odciągniętym mlekiem (jestem kpi) ze względu na problemy z wagą, napięciem mięśniowym, a przede wszystkim z wędzidełkiem (obecnie jesteśmy po 3cim podcięciu :(. Mimo ćwiczeń od neurologopedy i 2-3 propozycji posiłków stałych syn wciąż wypija ok 1000-1250ml mleka dziennie (najpierw proponuję posiłek, potem mleko), a obecnie rozszerzanie diety idzie jeszcze gorzej (przypuszczam, że to kwestia nieprzyjemnych masaży po podcięciu wędzidełka). Za 3 miesiące wracam do pracy i zamierzam stopniowo przestać ściągać mleko (teraz ściągam na styk względem potrzeb syna). Czy przy tak dużych ilościach mleka jakie syn wypija powinnam wprowadzić mm skoro chcę zakończyć kpi? Jak zachęcić synka do próbowania (nawet nie najadania się) nowych rzeczy? Czy może być tak, że syn nie chce próbować nowych rzeczy, bo daję mu za dużo mleka, chociaż posiłki stałe proponuję jako pierwsze? Nie wiem, jak rozwiązać te kwestie – gdybym karmiła jako kp to sprawa byłaby dużo prostsza, ale jest to niestety niemożliwe. Proszę o jakąś podpowiedź. Wagowo jest obecnie w porządku, syn ma ok 76cm wzrostu i 11,25kg.

 13. Nie wiem czy zgadzać się z tym ,że jeśli dziecko pije mleko nr 2 nie musi przechodzić na mleko nr 3, biorąc pod uwagę np mleko opti pro plus 2 i 3 i ,że nadmiar białka po roku (żeby nie przekraczać mleka mm, mleka i przetworów po 500 ml na dobę)a mleko 2 zawiera 1.1 gram białka a mleko 3 tylko 0.025 g białka na 100ml mleka , mleko 2 ma tylko 65mg wapnia a mleko 3 aż ponad 100( nie ma wcale dodatków glukozowo fruktoxowych i innych złych rzeczy i o wiele krótszy skład, biorąc pod uwagę że roczne dziecko piloby jeszcze np 450 ml modyfikowanego dziennie to pojąć mleko nr 3 nie miałby tam ok 5 g białka już jak pijac tyle samo mleko nr 2, jeśli tyle by piło to wtedy podać produkty białkowe dodatkowo np mięso ze względu żelaza i jakiś jogurt na dzień to pijąc mleko nr 2 już byśmy przekraczali ” ta bezpieczna dawkę”, nie wiem jakie pani składy mlek oglądała ale to optipro plus 3 ma bardzo malutko białka na 100 ml, tylko 0,025 wiec choćby piło go 400 ml to tego białka prawie nic nie ma więc i jogurt naturalny można dać i miesa,jaja bo nie będzie nadmiaru

 14. Mój synek ma 19 miesięcy. Niedawno urodziła się córeczka. Gdy ją karmię syn „musi” siedzieć obok nas z butelką mleczka. Poza tym zaczął pić większe ilości mleka niż wcześniej. Jak ograniczyć tą ilość i przejść na w większości pokarmy stałe? Jak zamienić mu butelkę że smoczkiem na kubeczek?

 15. Dziękuję za artukuł. Jest bardzo wartościowy. Aczkolwiek mam pytanie.
  Mój maluch teraz bedzie mial 13 mc i pije mm tylko w nocy 2x po 240 ml. Czy pozwolić mu pić te mleko czy zastąpić je wodą. Wspomnę że jak nie dostanie mleka to jest awantura na caly blok ?

 16. Pani Małgosiu, chciałabym odstawić córkę od piersi. Od dwóch dni nie podaję jej w dzień piersi. Karmienie jest obecnie wieczorem przed snem, 1-2 w nocy i rano. Czy taka ilość mleka wystarczy? Dodam, że nie wprowadziłam mieszanki. Córka ma 11 miesięcy. Jaki powinien być następny krok? Może poczekać aż córka skończy 12 miesięcy i postarać się zlikwidować karmienie nocne na rzecz wody? Pozdrawiam

  1. Joanna, myślę, że najlepiej powoli ograniczać te karmienia, które jest łatwiej odstawić (Tobie i dziecku). Z nocnym może być trudno, ale spróbować nie zaszkodzi 😉
   Ilość mleka dla prawie rocznego dziecka powinna być okej, pod warunkiem że w ciągu dnia zjada różnorodne posiłki i dostaje wodę do picia.
   Jeśli korzystasz z Instagrama to zajrzyj do tego zapisanego stories o odstawieniu od piersi: https://www.instagram.com/stories/highlights/18185054518191486/?hl=pl może trochę pomoże w zorganizowaniu tego procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry
[views]
magnifiercross