8 najważniejszych wskazówek na czas rozszerzania diety niemowlaka

Ten wpis to podsumowanie cyklu #rozszerzaniediety, który trwał 8 tygodni w moich social mediach. Znajdziesz tu podsumowanie 8 najważniejszych wskazówek na czas rozszerzania diety niemowlaka.
Kiedy zacząć? Co podawać? Co do picia? Jaka konsystencja jedzenia? Co z alergenami i glutenem? Ile posiłków i o jakich porach dnia? Tutaj znajdziesz podsumowanie cyklu i odpowiedzi na te pytania oraz linki do materiałów, które już wczesniej umieszczałam na blogu i w innych miejscach (kliknij w obrazki i linki które umieściłam w tekście po więcej informacji). 
 1. Kiedy zacząć rozszerzanie diety?

Zalecenia mówią, że najlepszym czasem na to żeby do diety dziecka zacząć wprowadzać stałe produkty jest wiek „około 6 miesięcy”. Nie należy rozszerzać diety zanim dziecko skończy 4 miesiące (17 tygodni) – wcześniejsze wprowadzanie produktów innych niż mleko zwiększa ryzyko nadwagi w późniejszym życiu, alergii, oraz niedożywienia malucha w okresie niemowlęcym. (więcej na ten temat TUTAJ i TU)

Dla dziecka które ma „około pół roku” rozszerzanie diety będzie naturalnym etapem – zwykle jest już zainteresowane tym co robią dorośli, obserwuje, próbuje chwytać jedzenie z Twojego talerza, siedzieć stabilnie na Twoich kolanach lub w krzesełku. Fizycznie jest gotowe na jedzenie inne niż mleko – jego układ pokarmowy i odpornościowy są już na tyle rozwinięte, że rozszerzanie diety jest dla niego bezpieczne.
A sprawność ciała pozwala na próbowanie – mięśnie twarzy, wyprostowana pozycja siedząca, sprawność rączek – to sygnały, że organizm poradzi sobie z jedzeniem pokarmów stałych.

Ten wiek „około 6 miesięcy” to zalecenie aktualne niezależnie od tego jakie mleko pije Twoje dziecko – i dla dzieci karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym i odciąganym mlekiem mamy.

 1. Co podawać w czasie rozszerzania diety?

Lista produktów które można podać niemowlakowi jest bardzo długa. Tak naprawdę łatwiej wymienić te których powinniśmy unikać w diecie niemowlęcia.

Tego nie podawaj niemowlakowi:

🚫surowe mięso, ryby, miód i jajka – stanowią ryzyko zatrucia bakteryjnego.
🚫cukier i inne słodzidła – przyzwyczają dziecko do słodkiego smaku, utrudniają rozszerzanie diety o inne, wartościowe produkty w związku z tym, zwiększają ryzyko nadwagi i próchnicy. Czytaj też składy gotowej żywności dla dzieci, prawo nie zabrania słodzenia jej!
🚫grzyby leśne – ryzyko zatrucia!
🚫sól – potraw dla niemowlaka bie należy solić ani w czasie gotowania ani na talerzu. Znowu, przyzwyczajają do słonego smaku, utrudnia to akceptację innych produktów, nadmiar soli w diecie wiąże się z ryzykiem nadciśnienia.
🚫fast food, kostki rosołowe i inne mocno słone i bogate w sztuczne wzmacniacze smaku i barwniki „specyfiki”, produkty smażone w głębokim tłuszczu (są ciężkostrawne)
🚫koper włoski jako napar albo olejek
🚫napój ryżowy (ryż i inne produkty z ryżu są ok, chodzi o sam napój ryżowy)
🚫mleko krowie do picia zamiast mleka mamy lub mieszanki

Pozostałe produkty spożywcze można wprowadzać do diety niemowlaka! Kolejność wprowadzania ich jest dowolna, zależna od zwyczajów w danym kraju czy danej rodzinie.

Ważne jest żeby nowe produkty podawać w niedużych ilościach (kilka łyżeczek to już spora porcja dla niemowlaka), żeby brzuch dziecka miał szansę przyzwyczaić się do trawienia tej nowości.

Listę produktów, które można podać niemowlakowi a których lepiej nie podawać dostaniesz w prezencie zapisując się na mój newsletter 

Zapisz się do newslettera i odbierz prezent!

Please wait...

Dziękuję za zapisanie się do newslettera!

Zajrzyj też do TEGO WPISU

 1. Ważne produkty – żelazo i gęstość odżywcza

Większość produktów spożywczych można wprowadzać do diety dziecka „od początku”. Ale jasne, że nie wszystkie produkty „zdążymy” wprowadzić w ciągu kilku miesięcy i nie powinniśmy wprowadzac wszystkiego na raz. Tym bardziej, że dostępność jest rożna (np sezon na warzywa i owoce), gotowość dziecka i jego brzucha na trawienie nowości też z czasem się zwiększa.

Czym więc kierować się wybierając kolejne produkty czy dania do wprowadzenia do menu malucha?

Ważne jest:

➡️Urozmaicenie i powtarzanie podawania produktów które nie spotkały się z dużym entuzjazmem od pierwszego spróbowania – wracaj do produktów które już kiedyś podawaliście dziecku, nawet kilkanaście razy, w różnych wersjach i przy różnych okazjach.

➡️pamiętaj żeby wybierać produkty bogate w żelazo i bogate w składniki odżywcze – dzieci jedzą niewiele a więc im więcej cennych składników odżywczych w tej małej porcji tym lepiej!

Zobacz tutaj – WAŻNE wskazówki na czas rozszerzania diety, o których często zapominamy. I jeszcze TU – jak karmić dziecko?

 1. Łyżeczka – jaką wybrać? Czy jest potrzebna?

Jestem fanką BLW i namawiam wszystkich rodziców do tego żeby nie bali się podawania kawałków do samodzielnego jedzenia również jeśli stosujemy tradycyjne rozszerzanie diety. Ale wiem, że karmienie łyżeczką to jeden z podstawowych elementów tego procesu.

A więc jak to zrobić dobrze?

Logopedzi polecają zwykle raczej twarde łyżeczki, płaskie i nie za szerokie.
Łyżeczkę podajemy na wprost buzi dziecka, kierując ją w stronę języka. NIE wycierając o podniebienie albo wargi.
Im mniej zbierania rozmazanego jedzenia z buzi i rączek w trakcie posiłku tym lepiej. to dla malucha doświadczenie sensoryczne, dajcie im się brudzić!

Ważne: podawaj łyżeczkę kiedy dziecko otwiera buzię, ale nie jak ziewa albo płacze, i pozwól mu zebrać jedzenie z łyżeczki.

A jeśli potrzebujesz łyżeczki do nauki samodzielnego jedzenia wybierz taką z grubym trzonkiem – maluchowi będzie łatwiej ją chwycić

P.S.jesli stosujesz BLW to nie bój się raz na jakiś czas podać posiłek za pomocą łyżki, to nie spowoduje że BLW przestanie działać 😉 (TU o tym jak podać jedzenie z łyżeczki stosując BLW?)

 1. Kawałki i posiłki do samodzielnego jedzenia

Pisałam o tym już TU i TUTAJ, ale przypominam najważniejsze kwestie.

Pierwsza sprawa:

Pamiętaj że podawanie kawałków jest elementem tradycyjnego rozszerzania diety. To że podajesz niemowlakowi kawałki do samodzielnego jedzenia nie oznacza, że musisz stosować #blw
Samodzielne jedzenie pozwala na doskonalenie umiejętności chwytania, koordynacji przy podnoszeniu jedzenia do ust, stymuluje do żucia i gryzienia (a to bardzo ważne dla nauki mowy!) i jest dla dziecka bardzo stymulującym doświadczeniem sensorycznym.

Druga sprawa:

Do samodzielnego jedzenia kawałków potrzebne są bezpieczne warunki:

 • Dziecko musi siedzieć stabilnie, sięgać samo po kawałki (nie wkładaj mu ich do buzi), robić to w swoim tempie i potrzebuje czasu na naukę (babranie i zgniatanie jest Ok!)
 • Zaczynaj naukę od miękkich produktów np. gotowanych lub pieczonych warzyw, owoców, pieczywa (może być posmarowane masłem albo pastą np hummusem), ugotowanego makaronu, kawałka omleta, mielonych pulpecików itd.
 • Kawałki powinno dać się chwycić w piąstkę więc podaj raczej pół banana niż plasterki albo pół kromki chleba a nie kromkę pokrojoną w kostkę.
 • Jak maluch będzie sobie sprawnie radził z miękkimi, większymi kawałkami i zobaczysz że próbuje chwytać w dwa paluszki i jeść drobniejsze kawałki to możesz zacząć podawać bardziej twarde produkty i mniejsze kawałki.

Uwaga na surowe jabłko, surową marchewkę, nasiona i orzechy w całości, winogrona w całości – tymi produktami dużo łatwiej się zakrztusić!

A tu znajdziesz film o BLW w którym opowiadam o tym na czym to polega, dlaczego polecam i jak się za to zabrać 🙂

 1. Co do picia w czasie rozszerzania diety?

W przypadku niemowląt odpowiedź jest jasna – woda!
Najlepiej niskomineralizowana, niskosodowa (tej z butelki nie trzeba gotować). Jeśli masz dobrą kranówkę to można ją też podać dziecku po przygotowaniu. Nie są wskazane soki, herbaty (również te „dla dzieci”), słodkie napoje i granulowane herbatki (99,9% cukier!)

Zobacz więcej TUTAJ o sokach w diecie dzieci.

Ile powinno pić dzieko?

Rozszerzanie diety to raczej czas na naukę picia wody i picia z kubka. Ilości mogą być śladowe, bo maluchy zwykle zaspokajają pragnienie mlekiem. Po prostu proponuj wodę kilka razy dziennie. Jak dziecko już nauczy się posługiwać kubkiem a mleka będzie pic mniej to zacznie pić więcej wody.

Z czego podawać?

Najlepiej od razu w otwartym małym kubku. To najlepsze wyjście z punktu widzenia rozwoju mięśni twarzy. Na spacery możecie zabierać bidon z rurką (mniej wylewania) i nie martw się tym że na opakowaniu producent poleca bidon po 12 miesiącu. To tylko sugerowany wiek, młodsze dzieci też uczą się pić przez rurkę a to zdrowsze wyjście niż kubek z dziubkiem czy inny niekapek.

 1. Ile mleka? Ile posiłków stałych??

„Moje dziecko pije głównie mleko, kiedy to się zmieni?”, „Jak namówić niemowlaka żeby jadł coś oprócz mleka?”,  „Moje dziecko zjada dwie łyżeczki/bawi się jedzeniem ale nie zjada całej porcji”,  „Kiedy moje dziecko w końcu zacznie jeść?”

Znacie to? Otóż, zdradzę Wam tajemnicę #jakjedzadzieci

Od urodzenia nauczyły się najadać mlekiem. To dla nich normalne i jasne jak słońce że głód zaspokaja się mlekiem!
Trudno oczekiwać że nagle po 6 czy 9 czy nawet 12 miesiącu będą najadać się tylko posiłkami stałymi

To naturalne, że proporcje pomiędzy mlekiem a posiłkami stałymi w diecie zmieniają się stopniowo – nawet w drugim roku życia nadal mleko może pokrywać około 40% zapotrzebowania na kalorie i składniki odżywcze!
W praktyce oznacza to że Twoje dziecko będzie zjadać mało z Twojej perspektywy.
Nawet jeśli pije mleko już tylko do spania albo 1-2 razy dziennie.

Ważne jest, żeby mimo wszystko podawać posiłki stałe regularnie, podawać posiłki o dużej gęstości odżywczej (mówiłam o tym w pierwszym wpisie z tego cyklu) i dbać o dobrą atmosferę w trakcie posiłków.
A decyzję o ilości faktycznie zjedzonego posiłku zostawić dziecku.

W pierwszych 2-3 miesiącach rozszerzania diety podawaj posiłki stałe oprócz karmień mlekiem.
Około 9-10 miesiąca możesz podawać je przed mlekiem lub zamiast wybranych mlecznych karmień.

I najważniejsze – pozwól dziecku zjeść tyle ile chce i to co chce spośród zaproponowanych produktów! Nawet jeśli chce zjeść bardzo mało albo więcej niż zwykle. Zaufaj że wie co robi.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

 1. Alergeny – jak je wprowadzać do diety niemowlaka?

Czy trzeba podejść do nich w jakiś specjalny sposób? Czy można wprowadzać: kakao, orzechy, jajko, produkty z mleka krowiego, sezam, cytrusy …itd do diety niemowlaka?

Wedlu aktualnej wiedzy o żywieniu niemowląt i mechanizmach działania alergii pokarmowych wiadomo, że jednak lepszym pomysłem jest wprowadzanie produktów potencjalnie alergizujących zarówno w diecie mam (w ciąży lub w czasie karmienia piersią) i w żywieniu niemowląt i małych dzieci niż opóźnianie ich wprowadzania.

Dzięki kontaktowi z obcymi białkami z żywności i z przeciwciałami matki (w czasie ciąży i karmienia piersią) organizm dziecka może nauczyć się lepiej z nimi radzić. Opóźnianie wprowadzania popularnych alergenów do diety niemowląt i stosowanie diet eliminacyjnych bez wskazań może zwiększyć ryzyko alergii pokarmowej zamiast przed nią chronić!

Dlatego produkty potencjalnie alergizujące zaleca się wprowadzić do diety niemowlaka podobnie jak wszystkie inne nowości – początkowo w niewielkich ilościach ale jednak wprowadzać.

A jeśli macie podejrzenie lub stwierdzoną alergię pokarmową wtedy postępowanie najlepiej ustalić z lekarzem – alergologiem i/ lub dermatologiem w zależności od objawów.

O alergiach pisałam też TUTAJ, w materiałach do pobrania mam DZIENNICZEK diety alergika a TU film o alergiach pokarmowych.

 

I to koniec podsumowania.
Jeśli nadal masz pytania w temacie rozszerzania diety, zostaw komentarz, żebym mogła odpowiedzieć na Twoje wątpliwości.
Zajrzyj też tutaj i pobierz ŚCIĄGAWKĘ ROZSZERZANIA DIETY DZIECKA a jeśli potrzebujesz pigułki wiedzy zobacz PORADNIK ROZSZERZANIA DIETY niemowlaka w moim sklepie online.

Przyda się? Możesz udostępnić ten wpis na Facebooku lub Instagramie <3

Przeczytaj też

4 komentarze

 1. Pani Małgorzato,
  każdy mi radzi coś innego i ciągle inne rzeczy czytam na różnych blogach, czy może Pani powiedzieć od jakiej kaszki dobrze jest zacząć rozszerzanie diety niemowlaka? Moja córka ma obecnie sześć miesięcy, podaję jej obiadki warzywne, ale chcę wprowadzić teraz kaszkę na drugie śniadanie. Bardzo proszę o radę z Pani strony.

  1. Paula, możesz zacząć od dowolnej kaszki – niesłodzonej!. Byle konsystencja była dostosowana do możliwości dziecka i zacząć od podania kilku (2-3) łyżeczek przy pierwszych próbach, podobnie jak z wszystkimi innymi nowościami w diecie.

 2. Witam Cię serdecznie
  Mam pytanie odnośnie mojego 4 miesięcznego synka. Synek karmiony jest piersią I mlekiem bebilon prosyneo ha.od urodzenia miał problemy z brzuchem, kupka(najpierw była często, strzelająca, teraz zaparcia).Z morfologii cały czas wychodzi, że synek ma anemie I lekarka zalecila nam wprowadzenie już od teraz jarzyn.
  Synek je od tygodnia gotowana marchewkę(chętnie) i widzę znowu pogorszenie pracy brzuszka, po ziemniaku strasznie się prezyl, wyginał I płakał.kazde podanie probiotyki lgg kończy się płaczem I większym bólem brzuszka. Widać, że każda nowość syn źle znosi.Czy powinnam naprawdę już teraz wprowadzać nowe produkty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *